Reklama

Pierwsze miasto w metropolii zapowiada budowę spalarni odpadów

Grzegorz Żądło
Gliwice będą prawdopodobnie pierwszym miastem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które wybuduje własną spalarnię odpadów komunalnych. Ma być gotowa w 2026 i będzie zaopatrywać mieszkańców Gliwic w ciepło i prąd.

Od kilku lat GZM próbuje zacząć proces przygotowawczy do budowy spalarni odpadów. Na razie jednak, nic z tego nie wychodzi. Niektóre miasta nie chcą już dłużej czekać i próbują załatwić problem termicznej utylizacji odpadów na własną rękę. Jako pierwsze konkretne plany przedstawiły Gliwice. Tamtejsza spółka miejska, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, poinformowała, że do 2026 zbuduje spalarnię odpadów. Oficjalnie cała instalacja wraz z otoczeniem ma się nazywać Parkiem Zielonej Energii. Chodzi o to, żeby, po raz kolejny, nie wzbudzać społecznego niepokoju. Mieszkańcy miast reagują bowiem alergicznie na wszelkie zapowiedzi budowy spalarni odpadów w swojej okolicy. Tak było np. w Rudzie Śląskiej czy ostatnio w Sosnowcu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że spalarnie odpadów to nowoczesne zakłady, które nie powodują uciążliwości zapachowych, a tego głównie boją się mieszkańcy.

W instalacji, która ma powstać w Gliwicach, będą spalane różne rodzaje odpadów. Najwięcej, bo 30 000 ton rocznie, będzie pre-RDF-u. To tzw. paliwo alternatywne, które powstaje z przetworzenia palnych i rozdrobnionych odpadów takich jak plastik, tworzywa sztuczne, folia, papier czy drewno.

W drugiej kolejności w Gliwicach zamierzają spalać 10 000 ton rocznie rozdrobnionych opadów wielkogabarytowych (głównie drewno i tekstylia). Najmniej, bo do 5000 ton ma być odwodnionych i wysuszonych osadów ściekowych z miejscowej oczyszczalni.

Jak zapewnia PEC Gliwice, w procesie spalania odpadów powstanie tyle ciepła, że będzie można nim zaopatrzyć wszystkie, 47 000 gospodarstw domowych korzystających obecnie z ciepła systemowego, wytwarzanego głównie z węgla. To około 60% wszystkich gospodarstw domowych w Gliwicach.

Nowa instalacja będzie też wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Szacowana roczna produkcja wyniesie 22 000 MWh.

Po oddaniu instalacji do użytku, PEC zmniejszy zużycie węgla kamiennego o 25 tys. ton w skali roku.

Park Zielonej Energii będzie zlokalizowany na terenie należącym do PEC Gliwice przy ul. Królewskiej Tamy 135, gdzie obecnie znajduje się ciepłownia. Koszt powstania nowego bloku szacowany jest na około 289 mln zł. Pieniądze na inwestycję mają pochodzić m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z dotacji Unii Europejskiej.

PEC Gliwice planuje rozpoczęcie budowy instalacji do spalania odpadów w 2023 r. Obecnie trwa proces pozyskiwania zgód środowiskowych. Planowany termin oddania instalacji do użytku to koniec 2026 r. lub początek 2027 r.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*