Reklama

Parkomat został zamontowany niemal na drzewie. „Temat był weryfikowany i analizowany”

Grzegorz Żądło
Trwa montaż parkomatów, które za kilka miesięcy będą niezbędne przy poszerzeniu strefy płatnego parkowania. Jeden z nich został zamontowany w miejscu, które jest przeznaczone dla drzewa. Nie wiadomo czy niedawno posadzona roślina uschła przed czy już po montażu urządzenia.

Za prawie 10 mln zł w całym śródmieściu i części os. Paderewskiego, Zawodzia i Koszutki trwa montaż 350 parkomatów. Będzie w nich można płacić za parkowanie, kiedy radni przyjmą projekt uchwały zmieniający dotychczasowe zasady pobierania opłat. Wiąże się to m.in. z poszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania.

Projekt nowej uchwały parkingowej w Katowicach wymaga kilku ważnych zmian [OPINIA]

Jeden z parkomatów został zamontowany na ul. Drzymały, na odcinku od ul. Żwirki i Wigury do ul. PCK. Dziwić może wybrane w tym celu miejsce. Urządzenie zostało zainstalowane w ziemi, kilkadziesiąt centymetrów od drzewa. To zostało tu posadzone w 2020 roku, po tym, jak rosnące tu duże drzewo zostało wycięte. Jeszcze jesienią młode drzewo wyglądało na zdrowe. Teraz jest już suche.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów przekonuje, że wszystko w tej sytuacji zostało zrobione jak należy. – Przed montażem temat był weryfikowany i analizowany. Parkomat nie wpłynie na ukorzenienie drzewa. Fundament jest mały, niskoposadowiony i umieszczony poza głównym przebiegiem ciągu pieszego – tłumaczy w imieniu MZUiM Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Nie bardzo wiadomo w jaki sposób temat był analizowany. Nie chodzi też o to, że parkomat przeszkadza pieszym, ale że ewentualnie może przeszkadzać drzewu. Wprawdzie już nie temu, ale kolejnemu, które powinno zostać posadzone w tym miejscu.


Tagi:

Komentarze

 1. miguel 30 maja, 2023 at 11:38 am - Reply

  Przecież to jest symbol katowickiego podejścia do ekologii- parkomat z panelem fotowoltanicznym, obok drzewo. Proponuję jeszcze zrobić tam wolierę dla ptaków i zagrodę dzików. Swoją drogą jak posadzą nowe drzewo, to lepiej obwiązać je o parkomat, będzie taniej bez palików itp.

  • pedro 30 maja, 2023 at 1:26 pm Reply

   Myślę, że to świetny zestaw. Brakuje mi tylko sztucznej rzeki, no niech będzie strumyk chociaż.

 2. kasa 30 maja, 2023 at 10:26 am - Reply

  Najważniejsze, że parkomat się przyjął i się zazieleni $$

 3. mieskaniec 29 maja, 2023 at 9:22 pm - Reply

  Jak na filmach Barei .

Dodaj komentarz

*
*