Reklama

Ulica Bratków zostanie przebudowana. Mieszkańcy chcą, żeby była tam strefa zamieszkania

Grzegorz Żądło
Miejski Zarząd Ulic i Mostów przygotowuje się do przebudowy ul. Bratków w centrum Katowic. Plan zakłada zwężenie jezdni i poszerzenie chodników oraz wprowadzenie zieleni. Mieszkańcy proponują, żeby postawić tu znak “strefa zamieszkania”, który ogranicza prawa kierowców, a daje większą swobodę pieszym.

Bratków to niewielka jednokierunkowa ulica w dzielnicy modernistycznej. Biegnie od ul. Wita Stwosza do ul. Astrów. Obecnie każda wolna przestrzeń zastawiona jest tu samochodami. Zdecydowana większość z nich stoi nielegalnie, bo nie ma tu wyznaczonego żadnego miejsca parkingowego, a kierowcy nie zostawiają wymaganej prawem odpowiedniej szerokości chodnika. Po przebudowie to powinno się zmienić.

Koncepcja przygotowana przez MZUiM zakłada, że jezdnia zostanie tu zwężona do około 3,7 m. Z kolei chodniki mają być szersze. Ten po północnej stronie będzie miał 2, a po południowej 1,8 m. Wyznaczonych zostanie 10 miejsc parkingowych. Mniej więcej w połowie ulicy przewidziano zmianę geometrii jezdni. Wpłynie to na większe bezpieczeństwo pieszych. Jak się jednak okazuje, szykana wyszła przez przypadek. Chodziło o wygospodarowanie dodatkowego miejsca parkingowego.

Powstanie 9 miejsc, w których posadzona będzie zieleń.

Swoje plany przedstawiciele MZUiM przedstawili podczas spotkania w Radzie Dzielnicy Śródmieście. Przyszli na nie również mieszkańcy ul. Bratków. Zaproponowali, żeby docelowo na ich ulicy stanął znak oznaczający strefę zamieszkania. Ma to swoje uzasadnienie. W strefie zamieszkania pojazdy mogą się poruszać maksymalnie 20 km/h. Pieszy nie musi korzystać z chodnika, może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dziecko w wieku do lat 7 może korzystać z drogi bez opieki osoby starszej. Zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. To ostatnie jest o tyle ważne, że służby nie muszą “mierzyć” czy kierowca zostawił wolne 1,5 m na chodniku, bo jeżeli stoi poza miejscem parkingowym, to łamie prawo.

Mieszkańcy zaproponowali też dodatkowy zieleniec lub/i ławkę na chodniku przy skrzyżowaniu Bratków z Astrów. Regularnie w tym miejscu ktoś zostawia samochód, czym utrudnia poruszanie się pieszych i naraża ich na niebezpieczeństwo.

W tym roku ma powstać projekt przebudowy. Na razie nie ma konkretnego terminu rozpoczęcia samych prac budowlanych. Podobnie jak nie wiadomo kiedy przebudowane zostaną sąsiednie ulice: Astrów, Różana i Narcyzów, mimo że w 2022 roku miały powstać projekty przebudowy.


Tagi:

Komentarze

 1. mieszkaniec 18 marca, 2023 at 8:38 am - Reply

  zlikwidować droge zrobic ścieżke rowerową dla urzędników , żeby na rowerach do pracy deździli :))

 2. P Śl 17 marca, 2023 at 8:11 pm - Reply

  Kto o zdrowych zmysłach robi w strefie zamieszkania, jednokierunkową drogę o szerokości 3,7m? To ograniczenie to będzie iluzja. Zamiast jakiś szykan zwęzić tak jak to robią w Jaworznie do maks. 2,75.

 3. Sk 17 marca, 2023 at 3:53 pm - Reply

  bardzo dobrze wywalić samochody z centrum !!!!

 4. Mieszkaniec 17 marca, 2023 at 1:18 pm - Reply

  tłumy pieszych hahahahah ci piesi mają po 2 lub 3 samochody i stoją na tych chodnikach przy domach gdzie mieszkają .

 5. Dd 17 marca, 2023 at 1:11 pm - Reply

  może zgadamy się i tak 100 samochodów przyjedzie pod twoje okno. Zastawiamy też wyjście, przecież pieszy poradzi sobie. co zadowolony?

  • prawda 17 marca, 2023 at 2:30 pm Reply

   Masz odpowiedź wyżej. Więc odblokuj sobie drzwi a nie stawiaj tak samochodu.

 6. prawda 17 marca, 2023 at 10:58 am - Reply

  Widać tłumy pieszych, za to prawie wcale nie ma samochodów. Dlatego trzeba poszerzyć chodniki a samochody wywalić. Stały temat na tym portalu.

Dodaj komentarz

*
*