Reklama

Po ponad 4 miesiącach parking w Ligocie zostanie otwarty, czyli zamknięty

Ł. K.
Miasto uruchomi parking w Ligocie. Dzisiaj za wycieraczkami zaparkowanych samochodów pojawiły się kartki z informacjami na temat zmiany zasad. Po ponad czterech miesiącach od momentu otwarcia pierwszego centrum przesiadkowego w Katowicach, podróżni będą mogli w końcu korzystać w pełni z inwestycji za ok. 10 mln zł.

Otwarty w listopadzie 2018 roku węzeł przesiadkowy to pierwsza taka inwestycja w Katowicach. Do tej pory węzeł działał jak zwykły przystanek autobusowy, bo nie udało się uruchomić automatów do parkowania. Z tego powodu centrum przesiadkowe spotkało się z dość dużą krytyką. Po szumnych zapowiedziach okazało się nie spełniać swojej roli. Problemem był od początku parking, a konkretnie urządzenia na parkingu. Automaty miały służyć do wczytywania biletów kolejowych i wydruku biletu tzw. zerowego. Ten z kolei ma umożliwiać parkowanie za darmo na terenie parkingu przy centrum przesiadkowym, ale tylko dla posiadaczy biletów Kolei Śląskich. W związku z problemami z konfiguracją urządzeń 110 miejsc parkingowych było zazwyczaj pustych, a miasto w styczniu tego roku udostępniło parking za darmo wszystkim Teraz ma się to zmienić, bo jutro, 13 marca, miasto uruchomi w pełni parking. Celem jest przekonanie podróżnych do przesiadki na pociąg.

PRZECZYTAJ TEŻ: Komu potrzebne jest centrum przesiadkowe w Ligocie [KOMENTARZ]

Razem z otwarciem przystanków autobusowych uruchomiono dwie dodatkowe linie autobusowe – 913 i 912, które kursują pomiędzy dworcem kolejowym a Panewnikami i Ligotą. W tym samym czasie ruszyła też sprzedaż tzw. biletu katowickiego. To on miał przekonać kierowców do pozostawienia samochodu i przesiadki na pociągi Kolei Śląskich. Już w grudniu pisaliśmy o tym, że nowy bilet nie cieszy się popularnością. W ciągu miesiąca kupiło go tylko 210 osób. Od środy parking będzie dostępny tylko dla tych, którzy mają bilet na pociąg Kolei Śląskich (miesięczny lub jednorazowy). Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub pozostawi auto na dłużej niż 20 godzin, to musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł (termin zapłaty to 5 dni). To tylko teoria, bo będzie można wjechać i kupić bilet np. w kasie dworca kolejowego albo w aplikacji. Potem niezwłocznie trzeba go będzie zeskanować w parkomacie i włożyć bilet zerowy za szybę. Kluczowe jest tu słowo niezwłocznie, bo nikt nie jest w stanie określić czy to minuta, 5 czy 20.

Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, ma być odholowany. Do parkowania nie będzie upoważniał żaden bilet ZTM.

Przez pierwsze dwa tygodnie pracownicy MZUiM mają informować o nowych zasadach. Później zaczną nakładać kary.


Tagi:

Komentarze

  1. Jacek 13 marca, 2019 at 10:19 am - Reply

    A nie prościej było zbudować tramwaj od Brynowa do Panewnik, tak jak kiedyś planowano? Ulicą Kłodnicką pod tunelem, pod dworzec w Ligocie i dalej Panewnicką do bazyliki i do Medyków.

  2. Mieszkaniec, pasażer, kierowca, rowerzysta 13 marca, 2019 at 7:48 am - Reply

    To się nazywa nieracjonalne wydawanie środków własnych oraz tych unijnych ( żeby dosadniej tego nie nazwać).
    Przewiduję, że parking i „centrum” będzie stało puste co najwyżej zapełnione w 5%, bo pomysł z „jednostronnym” centrum przesiadkowym, czyli tylko dla korzystających z kolei Jest od początku całkowicie chybiony i sprzeczny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Centrum powinno integrować różne rodzaje transportu a w zasadzie osoby korzystające z różnych rodzajów transportu i zachęcać ich tym samym do przesiadki z samochodu na autobus i rower miejski a nie tylko na kolej. Dodatkowe utrudnienia dla osób które mają bilet miesięczny są „przeciw” tym osobom, przeciw integracji transportu i podobnie jak wprowadzona za nasze-podatników grube pieniądze ŚKUP, które nie umożliwia najprostszej czynności, czyli zapłaty za parkowanie jest działaniem na szkodę mieszkańców, bo to z naszych podatków jest finansowane.

  3. Adam 12 marca, 2019 at 10:10 pm - Reply

    Czy posiadacze biletów miesięcznych, potencjalnie korzystający z parkingu codziennie, będą również codziennie musieli pobierać bilet zerowy i wkładać go za szybę samochodu? Powiedzcie, że się mylę… Któryś raz już czytam o 'bilecie zerowym’ za szybą samochodu i nie mogę dojść, jak można na coś takiego wpaść, sugerując, że to usprawnienie komunikacji…

    • Grzegorz Żądło 12 marca, 2019 at 10:22 pm Reply

      Tak, codziennie. Bilet zerowy za szybą jest jedynym potwierdzeniem posiadania ważnego biletu kolejowego. Z kolei regulamin parkingu jasno mówi, że można na nim stać do 20 godzin. Każdorazowy wyjazd powoduje konieczność pobrania nowego biletu.

Dodaj komentarz

*
*