Reklama

Centrum przesiadkowe w Ligocie rusza w poniedziałek

Ł. K.
Centrum przesiadkowe w Ligocie i sprzedaż biletu katowickiego rusza w poniedziałek. Chociaż jeszcze dzisiaj rano nie było to takie pewne, to nowe linie autobusowe i parking zostaną uruchomione.

Dzisiaj rano było jeszcze sporo wątpliwości czy uda się zgodnie z planem uruchomić centrum przesiadkowe w Ligocie. Jednak ostatecznie urząd miasta i KZK GOP potwierdziły, że od poniedziałku będzie można w pełni korzystać z pierwszego węzła komunikacyjnego w Katowicach. Znajduje się tam wiata rowerowa i parking zlokalizowany przy torach kolejowych. Przy wjeździe na parking i między miejscami postojowymi postawiono 3 automaty parkingowe. Na razie pierwszy miesiąc ma zweryfikować jak sprawdza się nowe rozwiązanie. Zasady korzystania z ligockiego Park&Ride opisaliśmy kilka dni temu. Zmian nie ma. – Po pierwsze musimy mieć bilet kolejowy Kolei Śląskich. Wjeżdżając z takim biletem na centrum przesiadkowe, automat wyda nam tzw. bilet zerowy, który musimy umieścić za szybą pojazdu i następnie możemy na tym parkingu zostawi auto. Jest 110 miejsc parkingowych, więc naprawdę dużo. Co ważne, parkowanie w centrum przesiadkowym dzięki biletowi zerowemu jest bezpłatne – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UM Katowice. Bezpłatne będzie dla osób, które kupią bilet miesięczny lub jednorazowy Kolei Śląskich. Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub pozostawi auto na dłużej niż 20 godzin, to musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, ma być odholowany. Do parkowania nie będzie upoważniał żaden bilet KZK GOP. Jednak do centrum przesiadkowego będzie też można dojechać dwiema nowymi liniami autobusowymi. – To jest węzeł, który powstał z myślą o tym, aby pasażerowie w swoich podróżach do centrum przesiadali się na pociągi. Uruchomione zostaną dwie nowe linie autobusowe – linia nr 912 oraz 913. One będą dojeżdżać do tego centrum przesiadkowego – mówi Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP. Autobusy będą dowoziły pasażerów z przystanków “Ligota Akademiki” i “Panewniki Owsiana”. W dni powszednie mają kursować co pół godziny do 19, a później i w weekendy – raz na godzinę. Trasy linii nr 912 i 913 oraz pełny rozkład jazdy są dostępne TUTAJ.

5 listopada zostanie uruchomiona również nowa oferta biletowa. Bilet katowicki to bilet miesięczny, który upoważnia do podróżowania autobusami, tramwajami i pociągiem. Jego dystrybucją zajmą się Koleje Śląskie. Już pierwszego dnia obowiązywania nowej oferty bilet katowicki ma być dostępny we wszystkich kanałach sprzedaży regionalnego przewoźnika.


Tagi:

Komentarze

  1. arti 5 listopada, 2018 at 11:16 am - Reply

    Czułem przez skórę że to wielka Lipa, następna niepotrzebna inwestycja!
    Budujący się wzbogacił a kierowcy i tak nie będą z tego korzystać!
    Było wprowadzić bezpłatną komunikację a wtedy i smog by się zmniejszył i na drodze byłoby luźniej !!!

  2. Normalnie Jebuem 5 listopada, 2018 at 8:56 am - Reply

    Czy jak otworzą węzeł przesiadkowy Katowice Sądowa, to będzie trzeba mieć karnet na loty z Wszechświatowego Portu Lotniczego Katowice z Pyrzowic z przesiadką przez Balice?

Dodaj komentarz

*
*