Reklama

Oszustwo na 800plus. ZUS ostrzega przed podejrzanymi mailami

Grzegorz Żądło
Kolejna metoda oszustów na wyłudzenie danych lub zainfekowanie komputera. Wysyłają maile z linkiem, w który trzeba kliknąć, żeby uaktualnić swoje dane w celu wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości. Tyle że to nieprawda, a 800plus wypłacane jest automatycznie bez żadnego wniosku.

W poniedziałek do ZUS w Żywcu zgłosili się klienci, którzy otrzymali email z prośbą o uaktualnienie swoich danych w celu wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości, tj. 800 zł zamiast 500 zł. Do treści dołączony był link, w który należało przełączyć się do formularza. Zaniepokoiła ich to, bo w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a świadczenie otrzymują terminowo.

Okazało się, że była to próba oszustwa.

Apelujemy do innych osób, które być może otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na nią, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w korespondencji załączników czy linków. Zazwyczaj taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

ZUS podkreśla, że nie kieruje drogą majlową takich informacji z linkiem, a świadczenie wychowawcze od stycznia 2024 r. jest podnoszone do kwoty 800 zł automatycznie, więc nie trzeba składać wniosku.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r. będzie można składać dopiero od 1 lutego.

Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma możliwości złożenia wniosku poprzez przesłany pocztą link czy załącznik.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*