Reklama

Coraz więcej cudzoziemców legalnie pracuje w woj. śląskim

Redakcja
Coraz więcej cudzoziemców legalnie pracuje w woj. śląskim. Z danych ZUS wynika, że na koniec sierpnia 2023 roku było ich prawie 95 000. W całym kraju liczba pracujących cudzoziemców wzrosła już do ponad 1 mln 100 tys.

Wśród zagranicznych pracowników są przedstawiciele nie tylko bardzo egzotycznych krajów, ale też mało znanych, których umiejscowienie na mapie świata wymagają od nas trochę wysiłku. Takim przykładem mogą być osoby z obywatelstwem wanuackim czy pitcairn albo obywatele Saint Lucia. W województwie śląskim wśród pracowników mamy mieszkańców tak egzotycznych państw jak Madagaskar, Oman czy Burundi. Jednak w tym przypadku mówimy czasem o jednej czy kilku osobach, natomiast wciąż najliczniejszą grupą zagranicznych pracowników są obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim

Od maja do sierpnia tego roku w województwie śląskim liczba cudzoziemców w statystykach ZUS wzrosła o 1,7 tys. osób i wyniosła 94 293 osoby. Najwięcej obcokrajowców odnotował oddział ZUS w Chorzowie (obsługuje m.in. Katowice), bo ponad 22 tys. osób, następnie w Częstochowie 16,3 tys. Dalej są oddziały ZUS w Rybniku – 16,1 tys. obcokrajowców, zabrzański ZUS – niewiele ponad 16 tys., Bielsko-Biała – prawie 14,5 tys. cudzoziemców i sosnowiecki – 9,1 tys. Wśród zagranicznych pracowników przeważają obywatele Ukrainy. W kraju legalnie pracuje ponad 747 tys. Ukraińców, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, a w województwie śląskim jest ich 71 tys.

Większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę , albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W województwie śląskim ponad 2,3 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*