Reklama

Coraz więcej cudzoziemców legalnie pracuje w woj. śląskim. To nie tylko Ukraińcy

Redakcja
Cały czas rośnie liczba obcokrajowców, którzy podejmują legalną pracę w woj. śląskim. Najwięcej jest u nas Ukraińców, a na kolejnych miejscach znajdują się Białorusini i Gruzini. Obecnie ubezpieczonych w ZUS jest 90 413 cudzoziemców. W całej Polsce to już 1 mln 67 tys. osób.

– Już od kilku lat najliczniejszą grupą wśród zagranicznych pracowników w kraju i w woj. śląskim  są obywatele Ukrainy. Pod koniec listopada w całym kraju ubezpieczeniom społecznym podlegało 753 tys. obywateli Ukrainy, czyli o 24 tys. więcej niż w czerwcu 2022 r. W województwie śląskim pod koniec listopada mieliśmy 71 tys. obywateli Ukrainy, za których składki trafiają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tym samy od czerwca do końca listopada ubiegłego roku przybyło ich 2,4 tys. – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na drugim miejscu w woj. śląskim, jeśli chodzi o liczbę cudzoziemców będących w systemie ubezpieczeń społecznych, są Białorusini (prawie 4 tys.), a na trzecim Gruzini (prawie 3,1 tys.).

W śląskim chętnie przebywają i pracują też obywatele Mołdawii – 1348 i Rosji – 798, chociaż tych ostatnich ubyło w statystykach ZUS. W czerwcu w ubezpieczeniu społecznym było 926 Rosjan, a w listopadzie o 128 osób mniej. Stosunkowo dużo jest u nas Hindusów. W statystykach oddziałów ZUS w woj. śląskim jest ich 596. Z równie dalekiego kraj, bo z Indonezji, legalnie pracuje 400 osób. Kolejną grupę pod względem liczebności stanowią Rumuni – 397 i Włosi -386.

W ubezpieczeniu społecznym w naszym województwie są też obywatele, m.in. Angoli, Chile, Ekwadoru czy Ghany. W Polsce są też przedstawicieli państw, których nie odnotowują śląskie statystyki ZUS, jak np. obywatele Aruby, Barbadosu, Burkiny Faso czy Haiti.

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w województwie śląskim pracuje 120 przedstawicieli innych państw.

Większość cudzoziemców to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Sporo też z nich zakłada w Polsce firmę (ponad 28 tys. osób). Pozostali albo pracują na umowach zleceniach, albo na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.


Tagi:

Komentarze

  1. nik kershaw 13 stycznia, 2023 at 8:10 pm - Reply

    najwiecej cudzoziemcow przybylo z polski…

    • ketonal 14 stycznia, 2023 at 9:14 am Reply

      Tak, na przykład Donald, który wyemigrował za chlebem w czasach Tuska, a wrócił w czasach Kaczora.

Dodaj komentarz

*
*