Miasto przygotowuje się do sprawozdania z oszczędzania energii. Katowice, jak wszystkie gminy w Polsce, muszą wykazać, że zużyły mniej energii elektrycznej niż kilka lat temu. Zużycie ma spaść co najmniej o 10%.
O przejściu miast na „tryb oszczędnościowy” było głośno pod koniec zeszłego roku. W związku z drastycznym wzrostem cen prądu wiele miast zdecydowało się na wprowadzenie planów, które mają doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii. Niedługo po pierwszych działaniach ze strony samorządów, sprawą zajął się rząd. Nawet jeśli gmina nie miała takiego zamiaru, to dostała odgórny nakaz. W październiku rząd poinformował, że na jednostki sektora publicznego (m.in. organy administracji rządowej, samorządy, sądy, związki metropolitalne, ZUS-y, NFZ, uczelnie publiczne, instytucje kultury) będą musiały zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10%.
W Katowicach wprowadzono kilka ograniczeń, które mają pozwolić na osiągnięcie takiego wyniku. Na przełomie października i listopada wyłączono część latarni na trasach przelotowych. Postanowiono też, że skrócony zostanie czas działania oświetlenia ulicznego, iluminacji budynków czy pomników. Później wycofano się z niektórych rozwiązań. Powodem był apel policji po śmiertelnym wypadku, do którego doszło pod koniec listopada na os. Witosa. Oświetlenie uliczne jest wyłączone całkowicie tylko na odcinkach wybranych tras, przy których nie ma chodników. Całodobowo działa oświetlenie na wysokości węzłów i skrzyżowań. W dalszym ciągu iluminacje obiektów są wyłączone w godzinach od 23:00 do 5:00.
PRZECZYTAJ TEŻ: Miasto częściowo wycofuje się z oszczędzania energii. Latarnie będą świecić dłużej
Ograniczenia pozostały m.in. w budynkach urzędu. – Wszystkie wydziały Urzędu Miasta otrzymały wytyczne dotyczące tego w jaki sposób zminimalizować zużycie energii elektrycznej. Te zalecenia to m.in.: ograniczenie ilości źródeł oświetlenia w wytypowanych pomieszczeniach (np. korytarze, pomieszczenia piwniczne, socjalne itp.) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ograniczenie ilości źródeł oświetlenia zewnętrznego z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, przypomniano również pracownikom o obowiązku wyłączania klimatyzacji i wentylacji mechanicznej po godzinach pracy. Ponadto wprowadzono zmiany w planach zasilania komputerów – po 15 minutach bezczynności następuje wyłączenie monitorów, natomiast po godzinie bezczynności komputery przechodzą w stan uśpienia. Dodatkowo systematycznie wymieniane jest oświetlenie w pomieszczeniach biurowyc urzędu na energooszczędne lampy LED – informuje Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice.
Teraz Katowice, tak jak inne gminy w Polsce, będą musiały wykazać, że program oszczędnościowy przyniósł wymagane 10-procentowe zmniejszenie zużycia prądu. Samorządy w pierwszej kolejności są zobligowane do podania średniomiesięcznego zużycia energii w latach 2018-2019 i porównania tych wyników do zużycia w grudniu 2022 roku. Miasto przygotowuje się do złożenia formularza sprawozdawczego do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ma na to czas do 31 marca. Kolejny raport, za cały 2023 rok, trzeba będzie złożyć do 31 marca 2024 roku.