Reklama

Obostrzenia w kościołach. Mniej osób i maseczki na zewnątrz

Ł. K.
Limity podczas mszy świętych. W kościołach na terenie pięciu powiatów obowiązują ponownie duże ograniczenia. Archidiecezja katowicka przypomina też o obowiązku zasłania ust i nosa.

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia weszło w życie wczoraj. Od soboty, 8 sierpnia, w wybranych powiatach powróciły obostrzenia sprzed kilku miesięcy. W całym kraju rząd wytypował 19 powiatów z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. Zostały one oznaczone kolorem żółtym i czerwonym.
Wśród „czerwonych” powiatów, gdzie ograniczenia są bardziej rygorystyczne, pięć znajduje się na terenie woj. śląskiego. Są to Ruda Śląska, Rybnik oraz powiaty: pszczyński, rybnicki i wodzisławski. W parafiach na tych obszarach zostały wprowadzone obostrzenia. – Oznacza to, że w kościele, w którym zazwyczaj po przeliczeniu wszystkich miejsc siedzących i stojących może przebywać 300 wiernych, według nowych regulacji w obszarze czerwonym w mszy św. może uczestniczyć maksymalnie połowa tej liczby – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego. Ograniczenia dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w liturgii na zewnątrz kościoła. Bez względu na odległość między osobami, muszą używać maseczek. W przypadku obszaru żółtego i zielonego wystarczy odpowiedni dystans społeczny, nie mniejszy niż 1,5 m.

Archidiecezja przypomina też, że wszystkich – bez względu na obszar, na którym znajduje się kościół – obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*