Reklama

Są nowe zasady dla powiatów z największym wzrostem zakażeń koronawirusem

Ł. K.
Nowe zakazy i ograniczenia w 19 powiatach w Polsce.  Tam, gdzie przyrost nowych przypadków koronawirusa jest największy będą znowu obowiązywały obostrzenia sprzed kilku miesięcy. Zakończyły się konsultacje projektu rozporządzenia.

Do dzisiaj można było zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Przynosi ono dużą zmianę w zasadach bezpieczeństwa, które będą obowiązywały z powodu epidemii koronawirusa. Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią ministra Łukasza Szumowskiego, w wybranych powiatach powrócą obostrzenia wprowadzone kilka miesięcy temu. Na razie wytypowano 19 powiatów, które oznaczono kolorem czerwonym i żółtym w zależności od przyrostu zakażeń na danym obszarze. Osiem z tych powiatów znajduje się na terenie woj. śląskiego. Jednak lista i mapa będzie na bieżąco aktualizowana. Najprawdopodobniej dwa razy w tygodniu.

Strefa czerwona będzie obowiązywała w powiatach:
ostrzeszowskim (woj. wielkopolskie),
nowosądeckim (woj. małopolskie),
Nowym Sączu (woj. małopolskie),
wieluńskim (woj. łódzkie),
pszczyńskim (woj. śląskie),
Rudzie Śląskiej (woj. śląskie),
rybnickim (woj. śląskie),
Rybniku (woj. śląskie),
wodzisławskim (woj. śląskie).

Strefa żółta będzie obowiązywała w powiatach:

wieruszowskim (woj. łódzkie),
Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie),
jarosławskim (woj. podkarpackie),
Żorach (woj. śląskie),
kępińskim (woj. wielkopolskie),
przemyskim (woj. podkarpackie),
cieszyńskim (woj. śląskie),
pińczowskim (woj. świętokrzyskie),
oświęcimskim (woj. małopolskie),
Przemyślu (woj. podkarpackie).

Do dzisiaj, do godziny 10.00, można było składać uwagi do projektu rozporządzenia. Wprowadza ono ostrzejsze nakaz i zakazy w powiatach „czerwonych” i łagodniejsze w „żółtych”. Od 8 sierpnia:

W strefie czerwonej ponownie trzeba będzie zakrywać usta i nos w każdym miejscu publicznym. Bez zmian pozostają zasady obowiązujące w hotelach, innych miejscach noclegowych oraz sklepach. Działać będą także salony kosmetyczne fryzjerskie i tatuażu oraz baseny i aquaparki. Ograniczenia w transporcie lotniczym również nie zostaną zaostrzone. Nadal będzie można organizować zgromadzenia, ale organizacja kongresów, targów i wydarzeń kulturalnych będzie zakazana. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności. W lokalach gastronomiczny powraca zasada jednej osoby na 4 m kw. Zamknięte zostaną wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne. Podobnie jak kina i siłownie. Taki same limity jak w gastronomii będą obowiązywały w kościołach, ale tym razem dodatkowo na zewnątrz będzie mogło przebywać do 150 osób. W weselach, imprezach rodzinnych oraz „innych imprezach” weźmie udział maksymalnie 50 osób. Z kolei w pojazdach komunikacji miejskiej limit będzie wynosił tyle pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

W strefie żółtej obostrzenia będą mniej rygorystyczne. Zasady nie zmienią się w komunikacji miejskiej, sklepach, salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu, kościołach, hotelach, basenach, aquaparkach i samolotach. Poza tym obowiązywały będą limity przy organizacji wydarzeń. W zależności od miejsca imprezy nadal mogą odbywać się z pewnymi ograniczeniami kongresy i targi. Wydarzenia kulturalne i sportowe mają limit 25% widowni. Tak samo jest w kinach. W gastronomii, podobnie jak w strefie czerwonej, nie może przebywać więcej niż jedna osoba na 4 m kw. powierzchni lokalu. Takie ograniczenie obowiązywać będzie również w siłowniach, a w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki lub parkach rekreacyjnych limit to 1 osoba na 10 m kw. Obowiązek noszenia maseczek w „żółtych” powiatach ma wyglądać dokładnie tak, jak aktualnie w całej Polsce. Wesela i inne uroczystości rodzinne oraz „inne imprezy” mogą być organizowane na więcej gości. Limit wynosi 100 osób.

Powyższe zasady mają obowiązywać od 8 sierpnia w 19 powiatach województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.


Tagi:

Komentarze

  1. Marek 7 sierpnia, 2020 at 4:00 pm - Reply

    A jak autobus lub pociąg będzie przejeżdżał przez Rudę śląską np. z Zabrza do Katowic, jak to będzie wyglądało? Na całej trasie będzie limit taki jak w Rudzie?

Dodaj komentarz

*
*