Reklama

Nowy żłobek w Katowicach

Zdjęcie biuro prasowe UM Katowice.

G. Ż.
Nowy żłobek w Kostuchnie. Został zbudowany w technologii modułowej, co znacznie przyspieszyło prace. Na razie jest tu 60 dzieci, ale docelowo ma ich być 20 więcej.

Nowy oddział miejskiego żłobka powstał przy ul. Boya Żeleńskiego 30. Budowa wraz z wyposażeniem kosztowała 3,8 mln zł. Miasto dostało na ten cel unijne dofinansowanie. Dzięki temu rodzice dzieci, które zostały zakwalifikowane do pobytu w tym oddziale, przez rok nic nie zapłacą. Później stawka wyniesie 150 zł od dziecka (przy rodzeństwie kwota ta dzielona jest na pół) oraz 5 zł dziennie za wyżywienie. Przy rekrutacji, która już się zakończyła, priorytetowo traktowani byli rodzice bezrobotni, bo taki jest wymóg projektu. Pobyt dziecka w żłobku ma im umożliwić powrót na rynek pracy.

Zarówno w Kostuchnie, jak i w oddanym niedawno do użytku oddziale na os. Tysiąclecia prowadzone będą zajęcia m.in. z psychologiem, logopedą oraz  specjalne warsztaty adaptacyjno – integracyjne „Szczęśliwa rodzina”.

Obecnie w Katowicach jest prawie 900 miejsc w oddziałach miejskiego żłobka. Dodatkowo niedługo zwiększy się dotacja do utrzymania dziecka w żłobkach niepublicznych. Z obecnych 400 zł zostanie podniesiona do 600 zł.

Kolejnym działaniem jest ogłoszenie otwartego konkursu ofert dla placówek niepublicznych, które będą mogły stworzyć 50 dodatkowych miejsc dla dzieci do lat 3. Chodzi o śródmieście, Giszowiec i Ligotę, bo to w tych dzielnicach jest największe zapotrzebowanie na tę formę opieki.

Ogłoszenie konkursu zaplanowane jest na lipiec. Jeśli tak się stanie, nowe miejsca będą dostępne od września.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*