Reklama

Nowe automaty biletowe staną na przystankach. ZTM zamawia biletomaty

Łukasz Kądziołka
ZTM zamawia nowe biletomaty. Każda z gmin członkowskich ma dostać co najmniej jeden. Wyjątkiem są trzy samorządy. Przetarg na automaty biletowe został już ogłoszony.

Urządzenia do kupowania biletów komunikacji miejskiej pojawiły się w aglomeracji w 2014 roku. Dziś pasażerom służą 123 biletomaty zlokalizowane w 24 gminach. Zarząd Transportu Metropolitalnego chce zagęścić sieć automatów biletowych. Ogłoszony został przetarg na dostawę, montaż i serwis urządzeń. Ich liczba zwiększy się tym samym do 171 sztuk. Mają być one zlokalizowane łącznie w 40 gminach. Jak zapowiada ZTM, każda gmina ma otrzymać co najmniej po jednym biletomacie. Będą jednak trzy wyjątki. To samorządy, które zdecydowały się na zakup dodatkowych urządzeń i zostały wpisane jako strona zamawiająca w przetargu. W Łaziskach Górnych, Siewierzu zamontowane zostaną 2 urządzenia, a w Sosnowcu 4.
Automaty biletowe będą instalowane w miejscach, gdzie jest najwięcej podróżnych. Między innymi w centrach miast, na dużych osiedlach oraz centrach przesiadkowych. Pasażerowie będą mogli nie tylko kupić bilety, ale również sprawdzić komunikaty dotyczące ruchu autobusów i tramwajów. To nowość w biletomatach, które mają wyświetlać na przykład czas przyjazdu pojazdu danej linii.

Pierwsze, nowe automaty biletowe zaczną służyć pasażerom prawdopodobnie w III kwartale przyszłego roku. Organizator transportu nie podał szacunkowej ceny tego zamówienia. Na złożenie ofert firmy mają ponad miesiąc, termin upływa 18 grudnia. Niewykluczone, że automatów będzie więcej niż 48. ZTM w ogłoszonym przetargu uwzględnił prawo opcji, dzięki któremu może zakupić kolejnych 24 urządzeń do końca 2023 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*