Reklama

Nowa siedziba sądu w Katowicach coraz bliżej [WIZUALIZACJE]

Ł. K.
Nowa siedziba sądu w Katowicach zostanie połączona z obecnym budynkiem. To duża inwestycja, dzięki której Sąd Rejonowy Katowice Wschód przeniesie się z trzech lokalizacji w jedno miejsce. Trwa przetarg na wykonawcę prac.

Ta inwestycja była planowana już od dłuższego czasu. Teraz w końcu znalazły się pieniądze na jej realizację. Zgodnie z projektem, w miejscu obecnego parkingu sądu przy ul. Francuskiej 70A powstanie 9-kondygnacyjny (wysoki na 40 m) budynek biurowy. Elewacja będzie pokryta głównie szkłem. To dlatego, żeby zapewnić jak najwięcej światła dziennego. Obecna siedziba sądu ma zostać połączona z nowym budynkiem. Łącznik będzie miał dwie kondygnacje, a jego zakończenie będzie stanowiło ogólnodostępne wejście do budynku sądu. W środku zaprojektowane zostało obszerne atrium z windą panoramiczną. To będzie najbardziej reprezentacyjna część nowej siedziby.

Bardzo wysokie pomieszczenie ma mieć – jak piszą projektanci – kształt “tuby” wcinającej się od góry i przechodzącej przez cztery naziemne kondygnacje. Dzięki temu korytarze przed wejściami do sal rozpraw (te będą się znajdowały na piętrach od 1. do 4.) mają być odpowiednio doświetlone. Wyżej znajdzie się wejście na zewnętrzne atrium – taras. Będzie on skierowany na południe i “wycięty” w bryle budynku przez cztery najwyższe kondygnacje.

Dwa podziemne piętra zostaną przeznaczone na archiwum i pomieszczenia techniczne sądu. Projekt przewiduje również zagospodarowanie terenu, w tym budowę parkingów. Łącznie będzie tu 130 miejsc parkingowych. Większość znajdzie się na dwupoziomowym parkingu przylegającym do budynku pozostałe zostaną zlokalizowane pod zadaszeniem nieco dalej. Do Sądu Rejonowego dojechać będzie można zarówno od strony ul. Francuskiej, jak i od ul. Szybowcowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sąd Rejonowy będzie miał nowy budynek przy ul. Francuskiej

Autorem projektu nowej siedziby jest pracowania architektoniczna Wojciecha Gęsiaka z Radomia. Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego Katowice – Wschód zostanie sfinansowana w całości z pieniędzy Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma kosztować 55 mln zł netto. Przetarg na wybór wykonawcy został ogłoszony kilka dni temu i potrwa do 17 maja. Umowa z wyłonioną firmą zostanie podpisana najprawdopodobniej w lipcu. Od tego momentu wykonawca będzie miał nieco ponad 3 lata (42 miesiące) na wybudowanie budynku Sądu Rejonowego Katowice Wschód. Ma on pomieścić wszystkie wydziały sądu, które obecnie są podzielone na trzy oddalone od siebie obiekty.


Tagi:

Komentarze

 1. Gienek 12 kwietnia, 2018 at 7:01 am - Reply

  Ma być 150 miejsc parkingowych, a obecnie jest ponad 180 przy budynku sądu !
  Nowy budynek, nowi pracownicy, nowi interesanci, a miejsc parkingowych mniej. Chciałbym się dowiedzieć kto jest odpowiedzialny za analizę projektu pod tym kątem.
  Ale co to wszystko obchodzi decydentów. Miejsca dla sędziów zapewnią i ta grupa uprzywilejowanych będzie zadowolona – to najważniejsze. Pozostali pokrzyczą trochę, a później niech sobie sami radzą. Motłoch zawsze krzyczy !
  Jak zwykle „głęboka komuna” przy takich inwestycjach. Ale czego się można spodziewać po decydentach. Zapewne wyrośli w poprzednich czasach i tam nabrali pierwszych szlifów zgodnie z zasadą jednostka (człowiek) zerem, idea się liczy.
  Panie Gęsiak przy tym projekcie należałoby wyciągnąć wnioski z problemów z parkowaniem przy sądzie na ul. francuskiej 38 !

Dodaj komentarz

*
*