Reklama

Nowa Muzyka wchodzi do muzeum

Grzegorz Żądło
To może być przełomowa edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Niekoniecznie pod względem muzycznym, ale organizacyjnym i wizualnym. Jeśli uda się zgrabnie połączyć imprezę muzyczną z muzealnym wnętrzem, ten związek może przetrwać lata.

W piątek i sobotę okaże się na ile zmieniony teren po kopalni Katowice nadaje się do organizacji festiwalu. – To jest wielki eksperyment w wielu obszarach. Dla muzeum również – mówiła dziś na konferwencji prasowej Alicja Knast, od niedawna dyrektor Muzeum Śląskiego. Rzeczywiście, umieszczenie jednej ze scen cztery piętra pod ziemią to wydarzenie, jakiego jeszcze tu nie było. – Myślę że nie każde muzeum w kraju zgodziłoby się, żeby odbywała się w nim całonocna impreza – zauważył Adam Godziek, organizator Tauron Nowej Muzyki. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia koncerty potrwają do… 6 rano.

Miasto, które dokłada do organizacji festiwalu 900 tys. zł liczy na duży efekt promocyjny, również za granicą. – Jestem pod wrażeniem zainteresowania jakie wzbudza ta impreza. Ludzie, którzy przyjeżdżali na poprzednie edycje, mogą obserwować jak bardzo zmienia się to miejsce. Teraz znajduje się tu prawdziwa kopalnia głębokiej kultury – mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Z tą kulturą od pięciu lat  związany jest Tauron i wszystko wskazuje na to, że współpraca potrwa jeszcze długo. – Osiągnęliśmy sytuację idealną dla sponsora, bo nazwa imprezy nierozerwalnie kojarzy się z naszą firmą – powiedział Paweł Gniadek dyrektor departamentu komunikacji rynkowej i PR Tauron Polska Energia.

Liczba sprzedanych biletów owiana jest tajemnicą. Organizatorzy nie zdradzili ile ich sprzedali i ile jeszcze pozostało. wiadomo tylko, że jeszcze są. Wiadomo też, że podczas imprezy nie będzie można wyjechać windą na odnowiony szyb kopalni Katowice, co ma być jedną z atrakcji nowego Muzeum. – Chciałam zdementować te informacje. Nie jesteśmy jeszcze gotowi. Ale już teraz zapraszam za kilka tygodni,  we wrześniu – informuje Alicja Knast. Szyb będzie wprawdzie niedostępny, ale będzie można zwiedzić postindustrialne budynki znajdujące się na terenie nowej siedziby muzeum.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*