Reklama

Nikiszowiec stanie się Londynem. W dzielnicy będą kręcić film

Redakcja
Nikiszowiec zamieni się w wielki plan filmowy. Przez kilka dni osiedle będzie „grało” w filmie o życiu żydowskiego działacza politycznego. Szykują się utrudnienia dla mieszkańców.

Plan filmowy powstanie na osiedlu Nikiszowiec. Ceglane budynki mają imitować Londyn przez trzy dni. – Na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach chcemy nakręcić kilka scen dziejących się w Londynie z lat 40. XX w. W dniach 7 i 9 października planujemy realizować sceny na pl. Wyzwolenia, ul. Janowskiej, ul. Rymarskiej oraz fragmencie ul. Krawczyka. Będą one polegały na przejazdach zabytkowych pojazdów oraz zbiorowych rozmowach bohaterów. Dodatkowo 8 października planujemy realizować sceny przejazdu samochodem na ul. Odrowążów i ul. Św. Anny – wyjaśnił Bartosz Bednarz, asystent II kierownika produkcji ds. lokacji filmu „Śmierć Zygielbojma”.

Sama produkcja to opowieść o żydowskim działaczu politycznym, który był członkiem rządu na uchodźstwie. Szmul Zygielbojm próbował w trakcie II wojny światowej przekazywać informacje o trwającym w Polsce holokauście i wymusić działanie na najwyższych władzach aliantów. Nie udało mu się to i chcąc wyrazić swój protest przeciwko bezczynności, po upadku powstania w warszawskim getcie, Zygielbojm popełnił samobójstwo. Zdjęcia do filmu w reżyserii Ryszarda Brylskiego mają potrwać łącznie około 35 dni. Sceny są kręcone również m.in. we Wrocławiu i Londynie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami twórców „Śmierci Zygielbojma”, to praca nad filmem powinna zakończyć się wiosną przyszłego roku.

W związku z przygotowaniem scenografii, w dniach 5-9 października na Placu Wyzwolenia oraz ulicach: Rymarska, Janowska, Krawczyka, Czechowa (od Janowskiej do Św. Anny) oraz od 6-9 października na ulicach: Grabskiej, Odrowążów, Św. Anny, Czechowa – będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się. Wyłączenia z ruchu będą obowiązywać w dniach 7 i 9 października na pl. Wyzwolenia i ulicach: Rymarskiej, Janowskiej i Krawczyka, natomiast w dniu 8 października na ulicach Odrowążów i Św. Anny. W czasie realizacji zdjęć wyłączony z użytkowania zostanie także Skwer Zillmanów. Dodatkowo w dniach 7-9 października wyłączony z użytkowania zostanie przystanek autobusowy „Nikiszowiec Kościół”, a autobusy będą korzystały z objazdu. Więcej informacji o komunikacji miejskiej można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*