Reklama

Nikiszowiec na os. Witosa

Grzegorz Żądło
Zakończyła się budowa pierwszego budynku nowego osiedla katowickiego TBS-u przy ul. Sławka.  Lokatorzy mają się do niego wprowadzić w drugiej połowie września. Powstaną jeszcze trzy prawie takie same bloki. Wszystkie będą miały elewację stylizowaną na tę, którą można spotkać na rynku w Nikiszowcu.

Osiedle Sławka II, które już niedługo będzie się nazywać inaczej (prawdopodobnie Pod Różą), to zespół czterech siedmiokondygnacyjnych budynków zlokalizowanych w pobliżu już istniejących bloków KTBS przy ul. Sławka.  Pierwszy z nich jest już gotowy. Wszystkie mieszkania (a jest ich 55) znalazły najemców. Budowa kolejnego bloku ma ruszyć w przyszłym roku, a dwóch następnych w 2017. W 2016 ma też zostać zbudowany dwukondygnacyjny ażurowy garaż  na 220 miejsc postojowych. Całość osiedla uzupełnią dwa place zabaw i zieleń.

Projekt kompleksu to dzieło pracowni Jana Pallado i Aleksandra Skupina. Skąd wziął się pomysł na elewację rodem z Nikiszowca? – TBS,  jak sama nazwa wskazuje, to budownictwo społeczne, a mnie kojarzy się ono z budownictwem patronackim na Śląsku – tłumaczy Jan Pallado. – Cechowały je zawsze logika i prostota. Wydawało mi się, że warto nawiązać do tych wartości w tych budynkach. Czerwony kolor elewacji i motyw róży sa zaczerpnięte właśnie z tych dawnych osiedli.

To nawiązanie wprost do budynku poczty na rynku w Nikiszowcu, na której widnieje podobny ornament. Jak wyjaśnia Jan Pallado, ozdobienie budynków na os. Witosa ma jeszcze jedno uzasadnienie. – Zwykle jest tak, że pomiędzy oknami a krańcem budynku pozostaje wolna przestrzeń. Ja jestem zwolennikiem ornamentalistyki, stąd pomysł na wykorzystanie tego miejsca właśnie w ten sposób.

TBS Osiedle Sławka 4

Na kolejnych budynkach nowego osiedla róże też się pojawią, ale na ścianach bocznych. Wynika to z tego, że zmieni się układ mieszkań. – Teraz jest tak, że 70% mieszkań ma dwa pokoje. Chcemy trochę odwrócić proporcje. Dlatego kolejne bloki będą miały 50% mieszkań trzypokojowych i po 25% dwu i jednopokojowych – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

Wizualizacja

TBS finansuje swoje inwestycje po /3 z wpłaty przyszłych lokatorów (które przy ewentualnej wyprowadzce są waloryzowane i zwracane), kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego i pieniędzy własnych.

Zdjęcia: Adam Sierak

Wizualizacja: www.osiedleslawka.pl


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*