Reklama

25-metrowy mural powstanie w Bogucicach. Namalują go mieszkańcy

Ł. K.
W Katowicach powstanie kolejny mural. Namalują go mieszkańcy Bogucic, ale zanim to nastąpi, pojadą na dwie wycieczki. Tematem będzie niepodległość.

Kolejny mural powstanie w Katowicach. Jednak tym razem nie namaluje go artysta, tylko mieszkańcy Bogucic. „Murem za Niepodległą” – tak będzie nazywał się projekt, który stworzą wspólnie. Pomysł powstał już w zeszłym roku. – Wśród mieszkańców dzielnicy jest bardzo silna potrzeba edukacji historycznej i pamięci o okresie Powstań Śląskich. Wsłuchując się w głos mieszkańców postanowiliśmy dać im szansę na stworzenie trwałego śladu w dzielnicy. Jednocześnie chcemy, żeby to mieszkańcy mogli decydować co na muralu będzie upamiętnione i żeby własnymi rękami go stworzyli – informuje Michał Kaczmarek z Miejskiego Domu Kultury „Bogucice –Zawodzie”. MDK zgłosił swój projekt do konkursu i otrzymał grant na wykonanie muralu. Powstanie on w pobliżu domu kultury przy ul. Markiefki 44A. Będzie miał 25 metrów długości i 2,5 metra wysokości, a może nawet więcej. Praca będzie wpisana w rosnącą na ścianie roślinność.
Po inspirację mieszkańcy dzielnicy pojadą do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (13 września) i na Górę św. Anny (19 września). – Chcemy żeby podczas wyjazdów uczestnicy zapoznali się z tematyką, odnaleźli inspirację co do treści muralu – wyjaśnia Kaczmarek. W trakcie wycieczek odbędą się plenery malarskie i fotograficzne, podczas których mają powstać szkice. Później będą mogły zostać przeniesione na mural, bo dopiero po wyjazdach zacznie on powstawać.
Pracować będą nad niepodległościowym malunkiem będą uczestnicy w każdym wieku pod okiem instruktora. Mieszkańcy zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy i mają malować 3 razy w tygodniu. Żeby wziąć udział w tworzeniu muralu lub wyjazdach, trzeba się zgłosić telefonicznie pod numer 32 203 05 17. Odsłonięcie muralu jest planowane na 15 listopada. 

Projekt „Murem za Niepodległą” jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*