Reklama

Na Stadionie Śląskim rozpoczynają się bezpłatne badania dla dzieci i młodzieży

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Na Stadionie Śląskim przeprowadzony zostanie pilotażowy projekt „Wady postawy i otyłości u dzieci i młodzieży”, którego celem jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcie odpowiednich kroków. Badania przeprowadzi Akademickie Centrum Medyczne AWF Katowice, a skorzystać z nich mogą dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat z terenu województwa śląskiego.

Przy pomocy specjalistycznego sprzętu wykwalifikowany personel przeprowadzi badanie indeksu masy ciała (BMI) oraz ocenę postawy. Kompleksowa analiza BMI pomoże w ocenie masy ciała i związanych z nią aspektów zdrowotnych, a badania postawy pozwolą zidentyfikować ewentualne problemy i wady sylwetki. To kluczowe dla zapobiegania niekorzystnym zmianom w kręgosłupie oraz utrzymania zdrowego trybu życia.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości uczestnicy dostaną kompleksowe informacje i wskazówki na temat tego, jakie kroki należy podjąć, by wyeliminować istniejące wady. Takie osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych (endokrynolog, dietetyk, fizjoterapeuta, ortopeda) lub zostaną przekierowane do placówek NFZ, które będą współpracować z realizatorem badań.

Uczniowie z niewielkimi wadami postawy oraz z niewielką nadwagą zostaną skierowani do poradni ACM AWF Katowice. Do ich dyspozycji będą bezpłatne konsultacje dietetyczne oraz spotkanie z fizjoterapeutami, gdzie ustalą plan ćwiczeń korygujących wady postawy.

Uczniowie ze znacznymi wadami postawy oraz dużą nadwagą zostaną skierowani do dziecięcego ortopedy oraz do poradni endokrynologicznej współpracujących z realizującym badania w ramach NFZ (całość działań będzie koordynowana przez ACM AWF Katowice).

Badania będą prowadzone na Stadionie Śląskim do końca roku. Pierwsze odbędą się 23 lutego 2024 r., a kolejne terminy zostaną podane na stronie internetowej Stadionu. W akcji mogą brać udział:

– grupy zorganizowane (min. 20 osób) – prośby o udział w badaniach można przesyłać po zebraniu chętnych osób na adres [email protected],

– osoby indywidualne – zgłoszenia za pośrednictwem formularza.

 Każdy uczestnik musi mieć ze sobą uzupełnioną i podpisaną zgodę opiekuna na udział w badaniu. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. pytek 13 lutego, 2024 at 12:26 pm - Reply

    AWF Katowice nie ma stadionu czy spodziewają się kompletu na Śląskim? 🙂

  2. Ekonom 13 lutego, 2024 at 11:27 am - Reply

    Żeby zmierzyć dzieciom szkolnym wagę i wzrost oraz sprawdzić postawę, nie potrzeba stadionu ani medycyny akademickiej.
    Kiedyś takie przeglądy robiono regularnie dzieciom w szkołach, a teraz wielkie halo…
    “pilotażowa akcja” 😀

Dodaj komentarz

*
*