Reklama

Na byłym wysypisku śmieci powstanie farma fotowaltaiczna

Na byłym wysypisku powstanie farma fotowoltaiczna.

Redakcja
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podpisało umowę z wykonawcą farmy fotowoltaicznej, która powstanie na byłym wysypisku śmieci w Milowicach. To pierwsza w Katowicach tego typu inwestycja na tak duża skalę.

Farma fotowoltaiczna zostanie zlokalizowana na terenie zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów przy ul. Żwirowej. Działka znajduje się obok Zakład Odzysku i Unieszkodliwiana Odpadów MPGK, który będzie korzystał z prądu produkowanego przez panele. Wprawdzie przez 50 lat po zamknięciu wysypiska nie można na nim stawiać żadnych obiektów budowlanych, ale MPGK uzyskało odstępstwo.

Farmę wykona firma Eko-Solar Sp. z o.o. z Namysłowa, która będzie miała na to 6 miesięcy. Zgodnie z umową, inwestycja będzie kosztować ponad 5,7 mln zł.

Przy ul. Żwirowej zainstalowane zostanie 2160 sztuk paneli, które zostaną posadowione na betonowych bloczkach. Wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zajmą 17,5 tys. m kw. Instalacja ma mieć moc 1 MW.

Panele zostaną zainstalowane na pierwszej z trzech kwater byłego wysypiska. Druga kwatera jest w trakcie rekultywacji. Na niej w przyszłości też ma powstać farma fotowaltaiczna. W trzeciej kwaterze cały czas gromadzone są odpady i tak będzie przez maksymalnie 10 lat.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*