Reklama

MZUiM zdemontował słupki chroniące pieszych przed samochodami, bo… kierowcy wyjeżdżający z parkingu mogliby uszkodzić o nie swoje samochody

Grzegorz Żądło
Kolejny absurd przy “porządkowaniu” miejsc parkingowych w centrum Katowic. Na ul. Drzymały MZUiM wyciął zamontowane wcześniej na chodniku słupki, żeby przypadkiem ktoś nie uszkodził sobie o nie samochodu, wyjeżdżając z nowych miejsc parkingowych.

Likwidowaniu dotychczasowych i wyznaczaniu nowych miejsc parkingowych w centrum Katowic towarzyszy totalny chaos. Na szybko powstają ulice jednokierunkowe, chodniki zamieniane są w parkingi, a postój samochodów dopuszczany jest w miejscach, które mieszkańcy wybrali w Budżecie Obywatelskim do zazielenienia.

Niedawno na naszym Facebooku opublikowaliśmy nagranie, na którym widać jak wynajęta przez MZUiM firma wycina wcześniej zamontowane na chodniku słupki, które miały uchronić pieszych przed samochodami. Film obejrzało już ponad milion użytkowników Facebooka.

Radny Adam Skworon, który pracuje w Katowickiej Agencji Wydawniczej, czyli miejskiej spółce, która w założeniu miała dbać o wizerunek miejskich spółek i jednostek, w komentarzu pod filmem napisał, że “by zwiększyć liczbę miejsc, po drugiej stronie ulicy będzie wyznaczone skośne parkowanie (w tej chwili samochody parkują równoległe), z uwagi na niebezpieczeństwo zahaczenia przy wycofywaniu (szczególnie większych aut) słupki zostały zdemontowane.” Wydawało nam się to tak nieprawdopodobne, że poprosiliśmy oficjalnie o odpowiedź na pytanie, dlaczego zainstalowane wcześniej słupki, które miały uchronić pieszych przed kierowcami wjeżdżającymi nielegalnie na chodnik, zostały zdemontowane. Przecież to niedorzeczne, żeby potencjalne ryzyko uszkodzenia samochodu poprzez brak umiejętności kierowcy odnośnie wjazdu i wyjazdu z miejsca parkingowego miał priorytet nad zdrowiem i życiem pieszych. Zwłaszcza że słupki znajdowały się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od jezdni, a na dodatek w tym miejscu jest wysoki krawężnik. Wychodzi więc na to, że MZUiM dopuszcza możliwość, że cofający swoje samochody kierowcy uderzą w pieszego, ale za to nie w słupek, który przed takim uderzeniem mógłby uchronić.

Okazuje się jednak, że coś, co wydaje się absurdalne i niewiarygodne, jest prawdą. – Słupki mogłyby stanowić problem w czasie wycofywania z dwóch miejsc parkingowych. Na ulicy zmieniono sposób parkowania z równoległego na skośny i w tym miejscu występuje ostry łuk przy wjeździe na miejsce postojowe. Uznano zatem, że zaplanowane wcześniej przez projektanta słupki są nadmiarowe – napisał w odpowiedzi Adam Skowron.

Dodał jeszcze, że wskazane na chodniku miejsce “może być w przyszłości przydatne dla samochodów uprzywilejowanych, które będą mogły się tam zatrzymać nie blokując ulicy.”

Co ciekawe, na tej samej ulicy, nico niżej, miejsca parkingowe zlokalizowane zostały po dwóch stronach. Po zachodniej są skośne, a po wschodniej równoległe. Wyjeżdżając z tych ostatnich kierowca ma znacznie mniej miejsca na manewrowanie niż w miejscu, gdzie zostały wycięte słupki. To już jednak nikomu nie przeszkadza.

Jak można się było spodziewać, usunięcie słupków od razu zachęciło kierowców do nielegalnego parkowania na chodniku.


Tagi:

Komentarze

 1. Aarek 7 listopada, 2023 at 9:28 am - Reply

  Proponuję przejechać się na ulicę Damrota, tam postawiono słupki, które zablokowały wjazd na miejsca parkingowe ulokowane przy drodze – tak #pokatowicku zwiększa się dostępność miejsc parkingowych…
  Brawa dla władz miasta Katowice – taka polityka na pewno przyczyni się do zwiększenia zainteresowania zamieszkaniem w Katowicach. Ah, zapomniałem, że władzom Katowic bardziej zależy na zrobieniu dobrze deweloperom, jeszcze więcej wieżowców w centrum miasta – na wynajem, bo przecież żyć dobrze się tu nie da.

 2. DD 25 października, 2023 at 8:23 am - Reply

  Fajne te fantazje – słupki chroniące pieszych przed samochodami, haha. Do tej pory piesi byli bezbronni i ginęli jak muchy. Te słupki na fotce tylko utrudniają życie i kosztują podatników.

  • Grzegorz Żądło 25 października, 2023 at 10:03 am Reply

   Niespełniony sen samochodziarzy, chodniki bez pieszych i tylko dla samochodów. Wprawdzie Katowice bardzo mocno pracują na coś takiego, ale nawet tutaj prędszej czy później to się zmieni.

   • DD 7 listopada, 2023 at 3:23 pm Reply

    Nikt nie pisze o chodnikach bez pieszych. Ale na tym portalu tylko propagandowe wpisy się liczą. Te zgodne z tezę, że mniejszość rowerian ma terroryzować większość i mieć miasto dla siebie.

    • Leszek 25 stycznia, 2024 at 5:45 am Reply

     Świetnie że ktoś otrząsnął się z amoku i usunął to dziadostwo. Następne po słupkach powinny na śmietniku wylądować parkometry.

     • Lechu Lechu co ty zrobiles 25 stycznia, 2024 at 9:30 am Reply

      Wiadomo.. Leszek musi za darmo parkować bo płaci podatki:)))
      I słupka nie potrafi ominąć..

    • Grzegorz Żądło 7 listopada, 2023 at 5:22 pm Reply

     Nie czytać, nie zaglądać, nie komentować, skoro tylko propaganda tu jest.

 3. Wojtek 22 października, 2023 at 6:44 pm - Reply

  Słupki ostatnio zniknęły z ul lompy róg Dąbrowskiego. Mieszkam na ul. Wojewódzkiej i po ostatniej rewolucji mamy więcej kopert niż ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Miasto nie liczy się z tym że tu mieszkają ludzie którzy mają karty mieszkańca ale pieniądz jest ważniejszy od mieszkańców

 4. abc 21 października, 2023 at 7:16 pm - Reply

  Niskie, wąskie, szare słupki, których nie widać w lusterku.
  Bardzo dobrze, że usunęli. Niech postawią wyższe, odblaskowe, albo zostawią tak jak jest

  • Paweł 23 października, 2023 at 11:20 am Reply

   No to masz w zamian postawiane tam samochody i jeszcze mniej miejsca do manewrowania.

  • Egon 22 października, 2023 at 8:46 am Reply

   abc – miałbyś problem z wycofaniem ze skośnego miejsca parkingowego? To gdzie ty prawo jazdy robiłeś, kto cię uczył jeździć? Takich wąskich ulic ze skośnym parkowaniem jest mnóstwo (nie tylko w Katowicach) i jakoś funkcjonują od lat, ludzie tam parkują i wyjeżdżają bez problemu. Jeśli na prawdę masz taki problem to może zapisz się na jakiś kurs doszkalający albo zmień auto na mniejsze. Może też zrezygnuj z jeżdżenia po centrum samochodem jak ci za ciasno na ulicach i nie umiesz parkować. Jest parę alternatywnych sposobów podróżowania.

 5. Grucha 20 października, 2023 at 9:59 pm - Reply

  Miasto mem

 6. B 20 października, 2023 at 3:04 pm - Reply

  Dlaczego wybory samorzadowe dopiero za rok :/.
  Na skrzyżowaniu Drzymały z PCK tez jak zwykle samochody stoją na samym skrzyżowaniu tak że jedna możliwość skrętu to zdrowaśka i jedziemy bo i tak nie ma sensu nawet patrzec. Gdzie jest straz miejska.

  • dan 20 października, 2023 at 3:38 pm Reply

   w kwietniu. W ciągu kilku lat będzie 3 wojna światowa w Polsce. Konsekwencja nadchodzącej słabej władzy układającej się jak zawsze z niemcami i Rosją.

 7. Katowiczan 20 października, 2023 at 1:36 pm - Reply

  Działania psycholi ciąg dalszy. To sie nigdy nie skończy….

 8. Ravger 20 października, 2023 at 12:48 pm - Reply

  Katowice, tu niemożliwe staje się możliwe.

  Podobnie jak właśnie zlikwidowane przejście dla pieszych bez sygnalizacji przy przystanku tramwajowym Zawodzie Paderewskiego.
  Przystanek dalej zrobili takie, jak zmarła studentka – https://katowice24.info/19-latka-z-kazachstanu-zginela-na-torach-w-zawodziu-zaczyna-sie-przebudowa-w-tym-miejscu/, a tu właśnie zlikwidowano. Może musi umrzeć jakiś licealista z pobliskiego liceum albo pasażer spieszący się na tramwaj, by wróciło?

 9. Kaja 20 października, 2023 at 11:57 am - Reply

  Wszystkie te słupki powinny być zlikwidowane

  • Wojtek 20 października, 2023 at 12:34 pm Reply

   Wszystkie auto powinny płacić 200zł za parkowanie w mieście.

   • Witold 20 października, 2023 at 12:48 pm Reply

    W głowie się nie mieści że, ktoś w dzisiejszych czasach liczy że, swój samochód będzie parkował w centrum miasta za darmo.

    • Wacław 20 października, 2023 at 4:33 pm Reply

     Parkowanie rowerów 100 zł za każdą sztukę

     • kukura 20 października, 2023 at 7:41 pm Reply

      mokry sen wacka

Dodaj komentarz

*
*