Reklama

Muzeum Śląskie ogłasza konkurs na hejnał

Grzegorz Żądło
Minutowy hejnał i 5-sekundowe zawołanie muzyczne mają być kolejnymi elementami wyróżniającymi Muzeum Śląskie. Instytucja właśnie ogłosiła konkurs na ich skomponowanie. Mają być gotowe do połowy marca. Premierowe wykonanie w dniu otwarcia muzeum, czyli 26 czerwca.

W konkursie, który został ogłoszony 9 lutego może wziąć udział każdy. Jest jednak kilka warunków. Podstawowy to oczywiście skomponowanie hejnału i zawołania. Ten pierwszy musi mieć 60 sekund, drugie 5 sekund. Twórca musi dostarczyć utwory nagrane na płycie CD, ale też zapis nutowy. Nie mogą one być wcześniej nigdzie publikowane ani wykonywane. Autor może wybrać na jakim instrumencie będzie wykonana jego kmpozycja, ale w grę wchodzą tylko instrumenty dęte drewiane i blaszane.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 marca. Potem jury konkursu wyłoni zwycięzcę. No chyba, że żadna praca mu się nie spodoba. W jury znaleźli się m.in. dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast, dyrekor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa czy organizator Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Adam Godziek. Utwory będą też oceniać Izabela Kosowska, Adam Kowalski, Adam Wesołowski i Beata Bieniek. Zwycięzca zostanie wybrany 25 marca. Łączna pula nagród w konkursie to 5 tys. zł.

Skomponowany przez zwycięzcę konkursu hejnał po raz pierwszy zostanie zagrany z wieży wyciągowej szybu „Warszawa” podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego.

Zdjęcie: Biuro Prasowe UMWŚ. Fot. Tomasz Żak


Tagi:

Komentarze

  1. KOSZUTKA.EU 12 lutego, 2015 at 2:36 pm - Reply

    W komisji powinien zasiadać Liebreich, Klauza, Błaszczyk, Bywalec lub spece z Akademii Muzycznej. W innym razie hejnał będzie brzmieć jak ta melodyjka na Młyńskiej.

Dodaj komentarz

*
*