Reklama

Muzeum Śląskie ma kolejny budynek. To była łaźnia kopalni

Grzegorz Żądło
Zakończyła się rewitalizacja budynku dawnej łaźni kopalni “Katowice”. Teraz jest w nim Muzeum Śląskie i wystawa o historii roślin. Przy okazji wokół budynku powstała przestrzeń dostępna dla każdego. Otwarcie budynku dla zwiedzających w sobotę.

Muzeum Śląskie sukcesywnie odnawia kolejne pokopalniane budynki. Wiosną otwarta została stolarnia, teraz zakończyła się przebudowa łaźni. Przebudowa to może nie do końca dobre słowo. Z oryginalnego budynku zostały tylko ściany elewacyjne i kilka wewnętrznych oraz stalowa konstrukcja dachu. Wszystko inne jest nowe. –  Projekt pod względem technicznym był bardzo skomplikowany. Budynki od czasu zamknięcia kopalni nie były użytkowane. Znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie wykopu pod nową siedzibę muzeum, co przyczyniło się do ich stanu. Fundamenty i strony trzeba było wymienić, podobnie jak całą stolarkę i instalacje – wylicza Łukasz Dziąbek, koordynator działu inwestycji Muzeum Śląskiego.

W dawnej łaźni powstała przestrzeń wystawiennicza oraz pracownie działów historii, etnologii i archeologii, które do tej pory mieściły się w siedzibie przy alei Korfantego. Wokół urządzona została przestrzeń publiczna z małą architekturą, drzewami, trawnikiem, alejkami i stołami do gry w szachy.

Modernizacja łaźni kosztowała około 30 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu woj. śląskiego (10,5 mln zł), budżetu miasta (7 mln zł) oraz z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (12,5 mln zł).

Pierwszą wystawą w odnowionym budynku jest ekspozycja poświęcona historii roślin. – Muzeum Śląskie w międzywojniu miało dział historii ożywionej i nieożywionej. Ta tematyka jest dla nas nadal ważna. Chcieliśmy spojrzeć z perspektywy botanika i archobotanika. Chcieliśmy być trochę przekorni i pokazać, że na Górnym Śląsku rola roślin jest trudna do przecenienia – mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Mówiąc dokładniej, wystawa pokazuje historię człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin, od czasów najdawniejszych po współczesne. Więcej o wystawie przeczytacie u nas jutro.

Łaźnię zamienioną w budynek muzeum będzie można zwiedzać od soboty. W weekend wstęp na wszystkie wystawy Muzeum Śląskiego kosztuje 1 zł. Muzeum będzie czynne od 10 do 20.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*