Reklama

Mieszkańcy jednej z ulic nie mają gdzie parkować, bo miasto rezerwuje kolejne “koperty”

Łukasz Kądziołka
Miasto zapewniało, że “koperty” w centrum miasta będą dobrem luksusowym. Jednak wydaje się, że nie do końca ta zasada działa, bo nie ma zasad przy rezerwowaniu miejsc postojowych.  Na niewielkiej ulicy obok  strefy płatnego parkowania pojawiły się kolejne koperty. To duży problem dla mieszkańców, którzy nie mają gdzie parkować.

Mieszkańcy niewielkiej ulicy w centrum miasta skarżą się na problemy z parkowaniem. Powód to kolejne “koperty”, które ostatnio pojawiły się w tym miejscu. Powstały, bo miejsca postojowe zarezerwowała sobie jedna z firm. Mogłoby się wydawać, że trzy “koperty” to mało. Ale akurat na ul. Podchorążych (ulica znajduje się bardzo blisko granicy strefy płatnego parkowania) nawet jedna to spore utrudnienie dla mieszkańców. To ulica w ścisłym centrum Katowic, łączy ul. Szeligiewicza i ul. Powstańców. Z jednej strony nowe “koperty” zabierają przestrzeń do parkowania, z której korzystali mieszkańcy. Z drugiej znak informujący o tym został postawiony na środku chodnika. Jeden z mieszkańców postanowił do nas napisać w tej sprawie. Pan Andrzej zastanawia się skąd decyzja o rezerwowaniu kolejnych miejsc na ul. Podchorążych, skoro mieszkańcy już wcześniej mieli problemy z zaparkowaniem. To problem nie tylko ulicy Podchorążych. W śródmieściu jest więcej takich miejsc. Ktoś płaci, więc urzędnicy chętnie zgadzają się na kolejne “koperty”. – Wbrew pozorom to nie jest aż tak drogie dla jakiejś firmy. Mam wrażenie, że to jest zbyt powszechne – mówi pan Andrzej. Jego zdaniem, miasto powinno bardziej dbać o wygodę mieszkańców centrum miasta, w którym chce mieszkać coraz mniej osób.

Urząd nie zdradził jaka firma otrzymała zgodę na zarezerwowanie trzech miejsc parkingowych na ul. Podchorążych. Wiadomo natomiast ile kopert znajduje się w strefie płatnego parkowania i poza nią w Katowicach. Aktualnie w ewidencji MZUiM jest 319 “kopert” w SPP, a 356 poza nią. Jak dowiedzieliśmy się w MZUiM, nie ma konkretnych zasad dotyczących wydawania opinii odnośnie przyznawania “kopert”. Co prawda urzędnicy zwracają uwagę na liczbę dotychczas zarezerwowanych miejsc, ale ograniczeń nie ma żadnych.

“Koperty” poza strefą płatnego parkowania są zarezerwowane na każdy dzień tygodnia i przez całą dobę. Aby zarezerwować taką kopertę, należy zgłosić się do zarządcy drogi po opinię. Następnie do MZUiM z wnioskiem o zarezerwowanie miejsca (wniosek powinien zawierać m.in. szkic  z proponowaną lokalizacją “koperty”). Koszt wynajęcia takiego miejsca to 60 lub 70 gr za m kw. za dzień (zależnie czy jest to droga gminna czy powiatowa). Cenę  za metr kwadratowy należy pomnożyć przez powierzchnię koperty i liczbę dni. Zazwyczaj składa się wniosek na okres nie krótszy niż 3 miesiące. W strefie płatnego parkowania “kopertę” może zarezerwować każdy. Konieczna jest jednak zgoda MZUiM, który sprawdza czy w danym miejscu nie ma już zbyt wielu kopert. Rezerwacja obowiązuje przez całą dobę i we wszystkie dni kosztuje 400 zł za miesiąc. Jest też możliwość rezerwacji w godzinach od 8 do 17.30 za 250 zł za miesiąc.


Tagi:

Komentarze

  1. mik 28 października, 2019 at 8:40 pm - Reply

    Szeligiewicza obecnie 6 kopert.
    Cwaniak z firmy wysiada pod moim oknem gdy ja zaiwaniam 200 metrów od aura z dzieckiem i torbami zakupów. Wszyscy szczęśliwi, urzędnicy, biznesmen, tylko nie mieszkańcy.

    • Ml 8 sierpnia, 2021 at 5:44 pm Reply

      A starając się jako mieszkaniec o kopertę nieustannie MZUM odmawia i wystawia negatywną opinię

  2. maz 12 czerwca, 2018 at 9:22 pm - Reply

    a kiedy sie pozbedziemy samochodow z chodnikow?

  3. Szymon 11 czerwca, 2018 at 1:03 pm - Reply

    Czy pozostawiony chodnik ma 1.5 metra?

Dodaj komentarz

*
*