Reklama

Miasto wynajmuje biurka na godziny

Grzegorz Żądło
Można tu wynająć biurka na godziny, zarejestrować firmę czy popracować we wspólnej przestrzeni, a nawet uszyć coś na maszynie do szycia. W Katowicach powstał pierwszy miejski inkubator przedsiębiorczości, choć ta nazwa nie do końca oddaje charakter tego miejsca.

To coraz bardziej popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza dla początkujących firm. Zamiast wynajmować siedzibę na stałe, można wynająć tylko biurko i to na godziny. Przy okazji można popracować w towarzystwie osób, które też dopiero zaczynają.

Do tej pory w Katowicach funkcjonowały tylko prywatne tego typu inicjatywy. Kilka dni temu międzynarodowa firma zapowiedziała uruchomienie za rok kolejnej przestrzeni coworkingowej w tzw. Domu Powstańca przy ul. Matejki 3.

Mimo to, miasto postanowiło wejść na ten rynek. Niedawno po przebudowie, w budynku przy ul. Teatralnej 17a (była siedziba banku BGŻ), został otwarty Rawa.Ink. – Zdajemy sobie sprawę, że na rynku jest konkurencja, ale z drugiej strony, od prywatnych podmiotów wiemy, że powierzchnie do pracy współdzielonej szybko się wynajmują i cały czas jest zapotrzebowanie na nowe – mówi Barbara Miś, kierownik referatu małych i średnich przedsiębiorstw w UM Katowice.

Rawa.Ink ma mieć tę przewagę na innymi tego typu miejscami, że będzie tu można wziąć udział w różnego rodzaju spotkaniach czy warsztatach. Gośćmi będą m.in. przedstawiciele dużych firm działających w Katowicach, jak IBM, Fujitsu czy Tauron.

Miejski inkubator przedsiębiorczości w swojej podstawowej ofercie ma wynajem biurek w otwartej przestrzeni coworkingowej (16 miejsc), pokojów z 2 (11) lub 4 biurkami (1) oraz sali konferencyjnej. Jest także strefa wspólna, zaplecze socjalne, a w piwnicach pomieszczenia, w których można np. skorzystać z maszyn do szycia, komputerów z programami graficznymi albo tablic interaktywnych.

Powierzchnię w Rawa.Ink mogą wynająć przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Katowicach nie dłużej niż 3 lata oraz osoby, które dopiero planują otworzyć firmę. Biurko można wynająć na minimum miesiąc, a maksymalnie 3 lata. Z kolei czas wynajmu biura może wynieść od 6 miesięcy do 3 lat. Nabór wniosków firm i osób chętnych do skorzystania z inkubatora ma charakter ciągły. O tym kto dostanie miejsce, decyduje zespół oceniający, złożony z urzędników.

Wynajem biurka w Rawa.Ink kosztuje od 400 do 500 zł. Z kolei biuro kosztuje od 1500 do 1800 zł miesięcznie. Więcej informacji można uzyskać na stronie  https://rawaink.katowice.eu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*