Reklama

Miasto wyda ponad 1,3 mln zł na zabytki. Pieniądze dostaną głównie kościoły

Jednym świeckim budynkiem, który otrzyma w tym roku dofinansowanie jest zabytkowa kamienica na rogu 3 Maja i Słowackiego.

Ł. K.
Radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie dotacji na remonty zabytków. Za nieco ponad 1,3 mln zł zostaną przeprowadzone prace w czterech kościołach. Na liście znalazła się również zabytkowa kamienica w ścisłym centrum miasta.

Remonty dachów, elewacji i organów. Takie prace czekają 5 zabytkowych budynków w Katowicach. Na ostatniej sesji radni zadecydowali o przekazaniu pieniędzy z budżetu miasta na ten cel. Większość z obiektów, które otrzymają dofinansowanie, to kościoły. W kościele w Dębie – pw. św. Jana i Pawła Męczenników – wymieniona zostanie m.in. więźba dachowa i pokrycie dachu nad jedną z kaplic. Kontynuacja już prowadzonych wcześniej prac to koszt ponad 205 tys. zł. Prace będą kontynuowane również w Katedrze Chrystusa Króla. Tam remont obejmie elewację południowo-zachodnią, dach budynku zakrystii, wymianę okien i remont pylonu wschodniego. 700 tys. zł to najwyższe dofinansowanie przyznane w tym roku. Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej dostanie 100 tys. zł na renowację części elewacji. Z kolei parafia Ewangelicko-Augsburska przy ul. Warszawskiej będzie mogła w dalszym ciągu remontować zabytkowe organy z 1922 roku. Kościół otrzyma od miasta dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł.

Ostatni z dofinansowanych obiektów to kamienica narożna przy ul. Słowackiego 22 i ul. 3 Maja 40. Tam remont był już prowadzony w zeszłym roku. Wtedy wspólnota mieszkaniowa dostała dofinansowanie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i marszałka. Teraz do remontu elewacji budynku z początku XX w. miasto dołoży 100 tys. zł. Pełna kwota miejskiej dotacji na zabytki wyniesie w tym roku ponad 1,3 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. borsukp 5 marca, 2018 at 11:34 am - Reply

    No tak jak nie na zabytki , to dostają ziemie za bezcen. Czy naprawdę oni nie mają sobie za dobrze ?

  2. mirekk 4 marca, 2018 at 9:55 am - Reply

    Zabytki? Raczej kościoły 😛

Dodaj komentarz

*
*