Reklama

Maszyny parkingowe na ul. Tylnej Mariackiej w końcu zostaną udostępnione kierowcom. Cena za godzinę postoju może odstraszać

Grzegorz Żądło
13 listopada, po ponad 7 miesiącach od zakończenia ich montażu, maszyny parkingowe na ul. Tylnej Mariackiej zostaną w końcu udostępnione kierowcom. Do końca listopada postój na nich będzie bezpłatny. Potem cena za godzinę wyniesie aż 12 zł. Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca zapłacą połowę tej kwoty.

Maszyny parkingowe miały być gotowe pod koniec 2022 roku. To termin, który i tak został przesunięty w stosunku do pierwotnego, bo inwestycja na ul. Tylnej Mariackiej planowo miała zakończyć się jeszcze w 2018 roku. Jednak prace ruszyły dopiero w maju 2021 roku i termin zaktualizowano. Najpierw była mowa o październiku, później o grudniu. Ostatecznie budowa tzw. smartparkingów trwała oficjalnie do 31 marca tego roku. Oficjalnie, bo później pracownicy wykonawcy cały czas coś jeszcze przy maszynach robili. Jednocześnie rozpoczęły się odbiory techniczne. Nawet po ich zakończeniu, jeszcze przez kilka miesięcy maszyny były zamknięte.

We wtorek urząd miasta poinformował, że w końcu zostaną uruchomione 13 listopada. Do końca miesiąca będzie można korzystać z nich za darmo. Chodzi o to, żeby kierowcy mieli możliwość na spokojnie je przetestować.

W trakcie parkowania korzystający nie będą ponosić opłat, ale przejdą całą procedurę, jaka będzie obowiązywać użytkowników parkingu. Jedyną różnicą będzie pobranie tzw. biletu zerowego. W parkowaniu mają pomagać czujniki optyczne, radarowe i sygnalizacja ostrzegawcza.

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę, a następnie opuścić pojazd i na ekranie sterowania potwierdzić, wpisując numer rejestracyjny pojazdu, że samochód został ustawiony zgodnie z instrukcją. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty w kasie i zeskanowaniu potwierdzenia pozostawienia pojazdu, maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz z Katowickich Inwestycji S.A.

Pobieranie opłat rozpocznie się 1 grudnia. Każda rozpoczęta godzina postoju będzie kosztować 12 zł. Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca zapłacą 6 zł. W związku z tym, że maszyny są wyłączone ze strefy płatnego parkowania, nie będą na nich obowiązywać abonamenty czy parkingowe karty mieszkańca.

Jak wynika z regulaminu, miejsca postojowe w maszynach parkingowych przeznaczone są dla użytkowników pojazdów samochodowych o wymiarach nieprzekraczających 500 cm (długość), 200 cm (szerokość) i 200 cm (wysokość) oraz o masie do 2500 kg. Wymiary pojazdu uwzględniają też zamontowane na nim elementy, takie jak bagażniki, lusterka, haki holownicze itp.

Do automatycznego parkingu nie będą mogły wjechać autobusy, ciągniki siodłowe, czterokołowce i motocykle.

Wyjazd pojazdu z parkingu powinien nastąpić w ciągu 5 minut od wyświetlenia się odpowiedniego komunikatu na ekranie obsługi. Po upływie tego czasu nastąpi ponowne uruchomienie się maszyny i zostanie naliczona opłata za kolejną godzinę.

Łącznie w dwóch zespołach maszyn znajduje się 20 modułów parkingowych, a każdy z nich posiada 12 platform parkingowych. Smartparking na Tylnej Mariackiej pomieści 240 samochodów.

Budowa maszyn kosztowała prawie 23 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Rafał R 8 listopada, 2023 at 8:22 am - Reply

    Już widzę te tłumy chętnych od 1 grudnia. Będzie tak jak w strefie kultury i w CP.

Dodaj komentarz

*
*