Reklama

Jedna z ulic w centrum Katowic zostanie wyłączona ze strefy płatnego parkowania

G. Ż.
Ulica Mariacka Tylna zostanie wyłączona z obszaru strefy płatnego parkowania. Nie oznacza to jednak, że postój na niej będzie bezpłatny. Po wybudowaniu maszyn parkingowych opłaty będą pobierane, ale prawdopodobnie w innej, wyższej wysokości niż w SPP.

Decyzję o wyłączeniu Tylnej Mariackiej ze SPP muszą podjąć radni. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Po zmianach obszar podstrefy „Śródmieście” będzie obejmować obszar, na którym znajdują się: ul. Mikołowska, ul. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, ul. Tadeusza Kościuszki, pl. Karola Miarki, ul. Jana Kochanowskiego, ul. Jagiellońska, ul. Józefa Lompy, ul. Henryka Dąbrowskiego, ul. Francuska, ul. Warszawska, ul. Szkolna, ul. Stanisława Moniuszki, ul. Uniwersytecka, ul. Piastowska, al. Wojciecha Korfantego, ul. Piotra Skargi, ul. Sokolska, ul. Adama Mickiewicza, ul. Jana III Sobieskiego, ul. Gliwicka, pl. Wolności, ul. Sądowa. Wyłączona będzie z niego w całości właśnie ul. Tylna Mariacka.

Od kilku miesięcy trwa jej przebudowa. Obecnie prace drogowe prowadzi MZUiM. Z kolei wykonawca maszyn parkingowych przygotował już teren do ich montażu (fundamenty) i rozpoczął produkcję. Wszystko ma być gotowe do końca tego roku.

Po zakończeniu prac, wjazd na ul. Tylna Mariacką będzie odbywał się tylko od strony ul. Francuskiej. Jezdnia zostanie przesunięta w kierunku północnym. Na końcu Tylnej Mariackiej powstanie rondo do zawracania.

W 20 maszynach parkingowych znajdzie się miejsce dla 240 samochodów. Automatyczny parking ma być ogólnodostępny, choć władze Katowic planują część miejsc wynajmować na stałe, m.in. hotelom.

Ile będzie kosztował postój na maszynach parkingowych? Tego na razie nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się, że stawki będą mają być wyższe niż na zwykłych parkingach. Budowa maszyn ma kosztować 19,6 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*