Reklama

Luzowanie obostrzeń w Polsce. Minister Zdrowia: „Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii”

Redakcja
Zapowiedź luzowania obostrzeń w Polsce. Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w odbywaniu kwarantanny i izolacji. Uczniowie wrócą do szkół wcześniej niż planowano.

Od jakiegoś czasu mówi się o końcu V fali koronawirusa, a nawet o zakończeniu pandemii. W Polsce członkowie rządu też zapowiadali stopniowe ograniczenie restrykcji. Dzisiaj mówił o tym minister zdrowia Adam Niedzielski: – Mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii. To jest oczywiście bardzo odważna deklaracja, ale patrząc na charakterystykę przebiegu tej pandemii w innych krajach, które przed nami odczuwały apogeum tej fali, widzimy, że znoszą w tej chwili restrykcje. To jest ten scenariusz, który nas czeka.

Niedzielski uważa, że dane dotyczące obłożenia w szpitalach są optymistyczne. – Widzimy, że te dynamiczne wzrosty zakażeń nie mają przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji – mówi. Jego zdaniem liczba hospitalizacji jest stosunkowo mała. – Wczoraj był pierwszy dzień, kiedy mieliśmy w skali ogólnopolskiej do czynienia w tej piątej fali ze spadkiem liczby hospitalizacji – informuje szef resortu.

Dlatego podjęto decyzję o przywróceniu w ciągu około tygodnia 5 tys. łóżek dla wszystkich pacjentów. Oznacza to, że liczba łóżek przeznaczonych do walki z koronawirusem zostanie zmniejszona do 25 tys. Powodem jest też łagodniejszy przebieg Covid-19, co pokazuje m.in. średni czas hospitalizacji. – W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, ze w marcu będziemy już mogli podejmować pełne, odważne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji – zapowiada Niedzielski.

Od 15 lutego rząd skraca izolację z 10 do 7 dni. Ponadto nie będzie już sytuacji, w których kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej będzie trwała dłużej niż jej izolacja. To znaczy, że długość kwarantanny ma kończyć się w momencie zakończenia izolacji.

Od 11 lutego zlikwidowana zostanie kwarantanna dla tzw. osób z kontaktu, czyli tych, które miały styczność z osobą zakażoną. – Osoby, które będą się czuły gorzej po takim kontakcie i mające jego świadomość powinny być uczulone na konieczność wykonania testu i poddania się w konsekwencji izolacji – wyjaśnił minister zdrowia. Podkreślił też, że dotyczy to także tych tych, którzy aktualnie przebywają na kwarantannie jako osoby z kontaktu. Jutro rozesłane zostaną sms-y do wszystkich takich osób z decyzją o zniesieniu u nich trwającej kwarantanny.
Nowością od 11 lutego jest też zmiana długości kwarantanny dla osób przybywających do Polski. Wyniesie ona 7 dni dla osób przyjeżdżających z krajów spoza strefy Schengen.

Zmiany w tych obostrzeniach spowodowały także decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej w szkołach. – Nauka zdalna nie będzie trwała  do końca lutego, do końca ferii. Wszystkie te szkoły, które już w drugiej połowie lutego nie będą na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego. Tydzień wcześniej niż przewidywaliśmy w pierwotnym rozporządzeniu – przekazał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Dotyczy to uczniów klas 5-8 i w szkołach ponadpodstawowych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*