Reklama

Linia autobusowa do lotniska w Pyrzowicach. Metropolia ma plan

Ł. K.
Linia autobusowa do Pyrzowic będzie przejeżdżała przez siedem miast. Czas podróży z Katowic wyniesie nieco ponad godzinę, czyli dłużej niż teraz. Za to bilet będzie tańszy. Pierwsze autobusy na nowych zasadach pojadą jeszcze w tym roku.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął projekt, który zakłada stworzenie nowych linii autobusowych do lotniska w Pyrzowicach. Powstaną 3 połączenia autobusowe, które mają kursować przez Gliwice, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Katowice, Sosnowiec oraz Tychy. Dwie z nich, jadące z Gliwic i z Katowic, będą miały krótszą trasę. Jej długość wyniesie 47 km, a czas przejazdu – ok. 65 min. Dłuższa trasa będzie zaczynała się w Tychach. Autobus będzie również przejeżdżał przez Katowice. Długość tej trasy to 69 km, a przejazd ma zająć ok. 95 min. Oznacza to, że autobusem z Katowic będzie się jechało dłużej niż teraz. Obecnie autobusy PKM-u Katowice zatrzymują się na przystanku „Sosnowiec Milowice Centrum Handlowe”, a czas przejazdu to ok. 50 min. Natomiast nowy autobus na lotnisko będzie obsługiwał przystanek „Sosnowiec Dworzec PKP”. Dużą zmianą będzie cennik. Obecnie w PKM Katowice, na tzw. Linii Lotnisko, pasażer za jednorazowy bilet musi zapłacić 27 zł (bilet dla dzieci od 4 do 10 lat kosztuje 13 zł). Cena za „metropolijny” autobus na lotnisko ma być prawie o połowę niższa i będzie obowiązywał jeden typ biletu. Bilet będzie całodobowy i ma kosztować 14 zł. Od momentu skasowania, z takim biletem pasażer będzie mógł korzystać całej komunikacji miejskiej w metropolii. Chodzi o to, żeby każdym mógł swobodnie przesiąść się do innej linii i pojechać komunikacją miejską aż do celu. Organizację linii do lotniska w Pyrzowicach GZM powierzy KZK GOP (jedynie do końca tego roku, bo od początku przyszłego roku metropolia ma przejąć dotychczasowe prawa i obowiązki KZK GOP). Na następnym zgromadzeniu GZM podpisane zostanie porozumienie. Wtedy metropolia będzie miała zielone światło do ogłoszenia przetargu na przewoźnika nowych linii. Najprawdopodobniej stanie się to na przełomie maja i czerwca. Metropolia pracuje nad tym, aby pierwsze autobusy wyruszyły w trasę we wrześniu tego roku. W tym roku na ten cel metropolia zabezpieczyła 5 mln zł. Natomiast szacowne roczne dochody z biletów to ok. 2,5 mln zł.

TRASY PRZEJAZDU NOWYCH LINII DO LOTNISKA W PYRZOWICACH

Linia pierwsza:

Gliwice Plac Piastów – Zabrze Maciejów M1 – Bytom Miechowice Plejada – Piekary Śląskie Szarlej Szpital – Pyrzowice Pot Lotniczy

Długość trasy: 47 km, czas przejazdu: ok. 65 min.

Linia druga:

Katowice Dworzec PKP – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy

Długość trasy: 47 km, czas przejazdu: ok. 65 min.

Linia trzecia + linia druga:

Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy

Łączna długość trasy: 69 km, czas przejazdu: ok. 95 min.


Tagi:

Komentarze

  1. Błażej 1 maja, 2018 at 8:24 am - Reply

    Bez sensu ten dubel Tychów z Katowicami. Jedna z tych linii powinna mieć szybszą trasę. Bez sensu także jest „marketbus” z Gliwic gdyż niezałatwiona zostaje kwestia autobusu pośpiesznego między Gliwicami a Tarnowskimi Górami. I taka trasa bardziej by się przydała w regionie niż częściowy dubel z 850. Przystanek komunikacji międzynarodowej przy plejadzie pokazał, że centra handlowe nie są dobrym punktem przesiadkowym.

Dodaj komentarz

*
*