Reklama

Łapówki w Elektrociepłowni Katowice. Pracownica przyjęła łącznie 700 tys. zł

Redakcja
Była pracownica Elektrociepłowni Katowice wzięła ponad 700 tys. zł łapówek. Przedsiębiorcy płacili jej za to, żeby odbiory prac były przeprowadzane bezproblemowo. W innym wypadku groziłyby im kary umowne. W sprawę są zmieszane 22 osoby.

Korupcja w Elektrociepłowni Katowice. Dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała, że do Sądu Rejonowego Katowice trafił akt oskarżenia przeciwko 22 osobom. Główna oskarżona w śledztwie to była pracownica państwowej spółki, Tauron Ciepło. Pracowała w Elektrociepłowni Katowice i Zakładzie Wytwarzania Katowice. Zatrudniona na stanowisku związanym z nadzorem nad prowadzonymi remontami i inwestycjami, przyjmowała łapówki. Miało do tego dochodzić w latach 2008-2014. Łapówki wręczali jej przedsiębiorcy głównie z terenu woj. śląskiego. W zamian za pieniądze oczekiwali, że pracownica odbierze prace bez usterek i w terminach, które określały zawarte umowy. Jeśli stwierdziłaby opóźnienie prac wykraczające poza terminy, to groziłyby im kary umowne. Po przyjęciu łapówek, oskarżona nie dopełniała swoich obowiązków. Odbierała prace zgodnie z wolą przedsiębiorców, a w niektórych przypadkach zgadzała się na dalsze prowadzenie robót wbrew umowom. Ponadto przedsiębiorcy, wręczając łapówki, liczyli na kolejne zlecenia.

Łącznie katowicka prokuratura zarzuciła oskarżonej popełnienie 85 przestępstw polegających na przyjęciu łapówki. Kwoty od przedsiębiorców wynosiły od 100 zł do 74,5 tys. zł. Łączna kwota przyjętych korzyści majątkowych miała wynieść 700 tys. zł. Oprócz niej prokuratura oskarżyła 21 przedsiębiorców, którym zarzucono wręczanie korzyści majątkowych. Większość z nich przyznała się do popełnienia przestępstw i składała wyjaśnienia. Przyjmująca łapówki kobieta nie odniosła się do prokuratorskich zarzutów. Wobec 17 osób prokurator skierował do sądu wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie kar pozbawienia wolności z warunkowym zatwierdzeniem ich wykonania.

Natomiast wobec oskarżonej prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na jej mieniu, poprzez zajęcie pieniędzy w kwocie 500 tys. zł oraz poprzez ustanowienie hipoteki w kwocie 300 tys. zł na należącej do niej nieruchomości gruntowej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*