Reklama

Koronawirus w Polsce. Dramatyczna sytuacja ośrodka dla seniorów w Czernichowie koło Żywca

Redakcja
Według danych Ministerstwa Zdrowia, w ciągu minionej doby w całej Polsce przybyło 270 osób, u których testy potwierdziły obecność koronawirusa. Najwięcej nowych przypadków (66) znów było w woj. śląskim.

Wśród nowych zakażonych są: 2 mieszkańców Rudy Śląskiej (kobieta i mężczyzna w sile wieku), 5 mieszkańców Zabrza (najmłodszy 33, najstarszy 49 lat), mieszkaniec Tarnowskich Gór w średnim wieku, 3 mieszkańców Bytomia w średnim wieku, 2 mieszkańców Sosnowca (młody mężczyzna i kobieta), 2 mieszkanki Łazisk Górnych (młoda i w średnim wieku), mieszkanka powiatu lublinieckiego w sile wieku, młoda mieszkanka Zawiercia, starsza mieszkanka powiatu zawierciańskiego, mieszkaniec powiatu będzińskiego w sile wieku, 3 mieszkańców powiatu żywieckiego (starszy mężczyzna i 2 kobiety: młoda i w sile wieku), 2 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (w średnim wieku i w sile wieku), 2 mieszkańców Rybnika (młody i w średnim wieku), mieszkaniec powiatu rybnickiego w średnim wieku, 3 kolejnych mieszkańców Rudy Śląskiej (starszy mężczyzna i 2 kobiety w średnim wieku), 2 mieszkańców Chorzowa (małe dziecko i mężczyzna w średnim wieku), 2 mieszkańców Dąbrowy Górniczej (dziecko i kobieta w sile wieku), 7 mieszkańców powiatu wodzisławskiego (najstarszy 77 lat, najmłodszy 31), mieszkanka powiatu cieszyńskiego w sile wieku, mieszkaniec Cieszyna w sile wieku, mieszkanka powiatu będzińskiego, 5 mieszkańców Tarnowskich Gór (najmłodszy 7, najstarszy 41 lat), 3 mieszkańców Zabrza (2 mężczyzn: w średnim wieku i starszy oraz kobieta w średnim wieku), mieszkaniec powiatu tarnogórskiego w średnim wieku, 2 mieszkańców Piekar Śląskich (młody mężczyzna i kobieta w średnim wieku), 2 kolejnych mieszkańców Rybnika (młoda kobieta i mężczyzna), 5 mieszkańców Bytomia (najstarszy 81 lat, najmłodszy 33), młody mieszkaniec Tychów, młoda mieszkanka powiatu częstochowskiego, 2 mieszkanki Częstochowy (młoda i w sile wieku).

Łącznie już u 2446 osób z woj. śląskiego potwierdzono obecność COVID-19.

Jest też duża grupa nowych ozdrowieńców (54). 9 z nich dochodziło do zdrowia w szpitalach i na oddziałach zakaźnych. Reszta mieszkańców leczyła się w domach pod nadzorem sanepidu i lekarza chorób zakaźnych. Najmłodszy mieszkaniec ma 2 lata – to mieszkanka Bielska-Białej, najstarszy 79 – to mieszkaniec powiatu lublinieckiego. Łącznie w województwie śląskim wyzdrowiało 514 osób.

Niestety, odnotowano kolejne zgony. W szpitalu w Raciborzu zmarł 61-letni mężczyzna z Mikołowa, a w szpitalu w Tychach 75-letni mężczyzna z Żywca.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin bardzo trudna sytuacja była w ośrodku dla starszych osób w Czernichowie koło Żywca. Niemal cały personel opuścił placówkę, w której stwierdzono 54 przypadki zakażenia koronawirusem. Jak informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego, przez całą noc karetki systemowe z Częstochowy, Sosnowca i Katowic transportowały zakażonych pensjonariuszy do wszystkich szpitali zakaźnych (Tychy, Racibórz i Gliwice) oraz do oddziałów zakaźnych na terenie województwa. – 41 osób trafiło już pod opiekę lekarzy, 4 osoby w dobrym stanie przewieziono do izolatorium w Goczałkowicach. Po kolejnym przebadaniu pozostałych pensjonariuszy zdecydowano o przewiezieniu do szpitali 9 niezakażonych osób, które jednak wymagały hospitalizacji, 4 kolejnych do izolatorium. Trwa transport pozostałych osób z wynikiem dodatnim oraz 5 kolejnych pensjonariuszy bez wirusa, którzy również czekają na przewiezienie do szpitala w Bielsku-Białej – informuje Kucharzewska.

W ośrodku działają od wczoraj ratownicy GOPR, księża z Krakowa, pielęgniarki, żołnierze, wolontariusze, ochotnicy – ratownicy medyczni zadysponowani przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka. Łącznie to ok. 25 osób, którzy zabezpieczają pozostałą setkę pensjonariuszy. Wojewoda wydał także 12 decyzji dla personelu medycznego, który pracował do niedawna w czernichowskiej placówce – 2 pielęgniarki już się stawiły. Na miejsce jedzie dwóch psychologów ze szpitala MSWiA.

Pracownicy bielskiego pogotowia ratunkowego przeprowadzili dekontaminację 20 pomieszczeń. W sobotę będzie trwał proces odkażania prowadzony przez państwową straż pożarną. Wojsko transportuje na miejsce środki ochrony bezpośredniej ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*