Reklama

Koniec górnictwa coraz bliższy. Szczegóły porozumienia rządu ze związkowcami

Szyb zamkniętej już kopalni Wieczorek w Nikiszowcu.

G. Ż.
Znane są już szczegóły porozumienia, w które w piątek przedstawiciele rządu podpisali z szefami związków zawodowych. Wynika z niego, że ostatnia kopalnia ma zakończyć pracę w 2049 roku. Znacznie wcześniej, bo w roku 2039 ma zostać zamknięta KWK Murcki-Staszic, z którą już w przyszłym roku zostanie połączona KWK Wujek.

Największe emocje i zainteresowanie budziła sprawa harmonogramu zamykania poszczególnych kopalń. W ostatnich tygodniach właśnie groźba zamykania zakładów wydobywczych doprowadziła do protestu.

Rząd i związkowcy doszli w końcu do porozumienia. Są konkretne daty, chociaż nie wiadomo za bardzo z czego wynika taki, a nie inny rok planowanej likwidacji konkretnej kopalni.

Pierwsze zmiany mają wejść w życie już w 2021 roku. Wtedy wydobycie zakończy kopalnia Ruda Ruch Pokój. Również w przyszłym roku nastąpi połączenie KWK Wujek z KWK Murcki-Staszic.

W 2023 roku mają zostać połączone KWK Ruda Ruch Halemba i KWK Ruda Ruch Bielszowice. Nowy twór zakończy wydobycie w 2034 roku.

Wcześniej, bo w roku 2028, ma zostać zamknięta Kopalnia Bolesław Śmiały. Rok później przestanie fedrować Kopalnia Sośnica.

Kopalnia Piast Ziemowit Ruch Piast zakończy eksploatację w 2035 roku, a Piast Ziemowit Ruch Ziemowit w 2037.

2039 to planowany termin zamknięcia KWK Murcki-Staszic. Nie potwierdziły się więc informacje władz Katowic. Podczas czwartkowej sesji wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula mówił radnym, że z nieoficjalnych informacji wynika, że KWK Murcki-Staszic ma funkcjonować do 2032 roku.

W 2040 roku ma zostać zamknięta ostatnia kopalnia w Bytomiu – Bobrek, a 2041 – ostatnia kopalnia w Mysłowicach – Mysłowice-Wesoła.

Najdłużej mają fedrować kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Do 2043 – ROW Ruch Rydułtowy, do 2046 – ROW Ruch Marcel, a do 2049 ROW Ruch Chwałowice i Ruch Jankowice.

Porozumienie gwarantuje wszystkim górnikom i pracownikom mechanicznej przeróbki węgla pracę do momentu osiągnięcia przez nich uprawnień emerytalnych. Oznacza to, że będą przenoszeni do innych zakładów, kiedy te, w których pracują, zostaną zamknięte. Dla tych, dla których pracy zabraknie, a nie będą jeszcze mogli przejść na emeryturę, rząd ma przygotować osłony socjalne. Będą to albo urlop górniczy (maksymalnie 4 lata dla górników dołowych i 3 dla pracowników mechanicznej przeróbki węgla), albo jednorazowa odprawa pieniężna. Te ustalenia będą tylko dotyczyć tylko osób zatrudnionych w spółkach kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa.

Rząd ma powołać pełnomocnika ds. transformacji terenów pogórniczych,

Żeby porozumienie mogło wejść w życie, konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, w tym na dopłaty do bieżącego wydobycia węgla.


Tagi:

Komentarze

 1. Sebastian 30 września, 2020 at 7:57 am - Reply

  Czyli dalej pudrowanie trupa….
  Tylko ten puder coraz więcej nas kosztuje..
  Świat idzie do przodu a my znów sie obudzimy za 20 lat i będziemy kupowali technologie energetyczne od świata zamiast sami je teraz rozwijać i sprzedawać innym..

  Dziękuję Wam górnicy i związki zawodowe!

  • nikson 30 września, 2020 at 5:49 pm Reply

   Świat tak idzie do przodu, że przerzuca produkcję do Chin udając że jest eko. A Niemcy wycinają las by zbudować kopalnię odkrywkową węgla brunatnego w roku 2019, zurzywając więcej węgla od Polski. Tylko naiwni wierzą, że my jesteśmy z w czymś gorsi.

   • Sebastian 1 października, 2020 at 7:40 am Reply

    Może zanim zaczniesz powielać tego typu propagandowe hasła (dobre dla górników) to sprawdź do którego roku Niemcy odejdą od węgla oraz sprawdź o ile zwiększyło się zapotrzebowanie na prąd w Niemczech w ostatnich 50 latach. Porównaj to z danymi mówiącymi o ile zwiększyła się moc kotłów węglowych w tym czasie w Niemczech.
    Do tego sprawdź miks energetyczny Niemiec jaki odsetek energii pochodzi z węgla
    Polecam też podowiadywać się jak zmienia się polityka ekologiczna Chin.
    Potem wrócimy do dyskusji.

 2. Kuzyn 26 września, 2020 at 11:40 pm - Reply

  Unia oczywiście się zgodzi przy poparciu pani Spurek
  Trzeba być naiwnym żeby w to wierzyć.
  Władza się zmienia.
  A nawet jakby to kolejnych wyborach będzie co inne.

  • adalbert 28 września, 2020 at 9:09 am Reply

   Zabrakło im odwagi by wypowiedzieć pakiet klimatyczny, z którego płacimy miliardy kar za emisję CO2, którą za nas i tak wyemitują Chińczycy. Ale nie ma się co martwić. Oprócz PiS jest jeszcze Konfederacja. Może prędzej dotrzyma obietnic.

   • Sebastian 1 października, 2020 at 7:45 am Reply

    Masz rację.. co tam przecież inni robią gorzej..
    Brawo!
    Co za mentalność

    Ale może zechcesz poczytać jak zmienia się polityka ekologiczna w Chinach (powoli ale jednak się zmienia) i dlaczego to nasz kraj zalewają np. tony smieci?

 3. P Śl 26 września, 2020 at 4:04 pm - Reply

  Czyli będzie KWK Wujek-Śląsk-Murcki-Staszic ? 😀 A to co w tym planie jest, a rzeczywistość to jest zupełnie inna bajka. KWK Julian chcieli zamykać już koło ’96. Koło 2008 śmiali się, że niedługo będą fedrować piasek, a ostatecznie fedrowali do 2020.

Dodaj komentarz

*
*