Reklama

Minister Jacek Sasin w Katowicach: Nie ma planów zamykania województwa śląskiego

Redakcja
Rząd nie zamknie województwa śląskiego, a sytuacja na kopalniach jest opanowana. Przynajmniej tak uważa wicepremier Jacek Sasin, który przyjechał dzisiaj do Katowic na posiedzenie sztabu kryzysowego. Na pytania dotyczące wyborów prezydenckich nie odpowiadał.

Trwają badania przesiewowe na koronawirusa w pięciu kopalniach. W związku z trudną sytuacją w województwie śląskim dzisiaj odbyła się kolejna rządowa wizyta. Tym razem do Katowic na posiedzenie sztabu kryzysowego przyjechał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Uspokajał, że służby radzą sobie z problemem epidemii na kopalniach. – Dzisiaj mamy właśnie takie efekty, że możemy powiedzieć o tym, że mamy tę sytuację pod kontrolą – mówił Sasin. Zgodnie z najnowszymi danymi, wśród niespełna 4 tys. przypadków koronawirusa w regionie jest 779 pracowników kopalń i 650 osób z ich rodzin. Przy czym większość nie ma objawów lub są one bardzo nieznaczne i nie jest konieczna hospitalizacja. Na razie spośród wszystkich zakażonych górników zaledwie 26 osób ma przebywać w szpitalach. Jednak te liczby mogą ulec zmianie, bo testy, którymi objętych jest pięć zakładów pracy (KWK Sośnica, KWK Jankowice, KWK Pniówek, KWK Bobrek i KWK Murcki-Staszic) jeszcze nie dobiegły końca. Wymazy pobrano od ok. 12 tys. z 15 tys. górników skierowanych na badania. Do tego dochodzą jeszcze rodziny tych osób, u których test wykazał wynik dodatni.
Prawdopodobnie w czwartek znane będą szczegółowe informacje po pierwszej serii testów przesiewowych na kopalniach. Dotychczasowe wyniki, zdaniem wojewody śląskiego, powinny napawać optymizmem. – Nie obserwujemy wzrostu,  jeżeli chodzi o potrzebę wsparcia hospitalizacyjnego czy też konieczności podłączenia do respiratorów. Jesteśmy przygotowani, żeby przyjąć bardzo dużą liczbę osób w szpitalach jak i izolatoriach – mówi Jarosław Wieczorek. Osoby, które przejdą testy i otrzymają negatywny wynik, mają stopniowo wracać do pracy. – Prezesi poinformowali, że w momencie zakończenia tych badań i stwierdzenia którzy pracownicy są zdrowi, będzie możliwe ponowne uruchomienie tych kopalń – mówi wicepremier.

Jacek Sasin odniósł się też do pojawiających się w mediach spekulacji dotyczących odizolowania regionu lub spowolnienia w znoszeniu obostrzeń. – Nie ma żadnych planów zamykania czy odseparowania od reszty kraju województwa śląskiego. Nie ma takiej w tej chwili potrzeby – powiedział. Podczas konferencji nie odpowiedział na pytania dotyczące wyborów prezydenckich, bo na wstępie zablokowano możliwość ich zadawania.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*