Reklama

Kolejowe inwestycje zbliżają się do Katowic. Ten rok może być kluczowy

Łukasz Kądziołka
Kolejowe inwestycje mają w końcu dotrzeć do Katowic. Ten rok może być pod tym względem przełomowy. W planach jest co najmniej jeden przetarg na wielomilionową inwestycję, a poza tym równolegle działa z miastem metropolia.

Kolejowa spółka i metropolia przedstawiły swoje plany na najbliższe miesiące. W końcu w Katowicach jest szansa na duże kolejowe inwestycje. Najważniejsze, ale najbardziej odległe, będą te zapowiadane przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Chodzi o inwestycję na linii E65, która jest podzielona na krótsze odcinki. Na najbardziej zaawansowanym etapie są przygotowania do modernizacji odcinka z Będzina do Katowic-Szopienic Południowych. Ta modernizacja ma przede wszystkim zwiększyć przepustowość, bo zakłada dobudowę torów. Tym samym ruch dalekobieżny zostanie oddzielony od lokalnego. W trakcie inwestycji powstanie nowy przystanek – Katowice Morawa. Ten fragment wielkiej przebudowy kolei w aglomeracji może nastąpić najwcześniej. PKP PLK mają już gotową dokumentację projektową wraz ze wszystkimi decyzjami administracyjnymi. Jeszcze w tym roku spółka powinna ogłosić przetarg na budowę tego odcinka.

Jeszcze przez jakiś czas potrwają przygotowania modernizacji kolejnego fragmentu linii E65 i to będzie bardziej skomplikowany projekt. Obejmie prace od Szopienic niemal do Katowic Piotrowic. Jednak tutaj przystanków ma powstać więcej: Katowice Uniwersytet (rejon ul. Paderewskiego), Katowice Akademia (ul. Damrota), Katowice Kokociniec (rejon ul. Szadoka). Natomiast przystanek Katowice Brynów zostanie przeniesiony bliżej autostrady A4 i zmieni nazwę na Katowice Bugla. Dodatkowo istniejące stacje – Katowice Szopienice Płd, Katowice Zawodzie, Katowice oraz Katowice Ligota – przejdą modernizację. Jak poinformował podczas ostatniego posiedzenia komisji transportu rady miasta Marek Kuśka, dyrektor projektu w PKP PLK S.A., to przedsięwzięcie jest również na końcowym etapie przygotowań. – Prace związane z ukończeniem dokumentacji projektowej zamierzamy zakończyć w tym roku – mówił przedstawiciel kolejowej spółki. Na obydwa odcinki – do Szopienic i do Piotrowic – mają jeszcze w tym roku zostać ogłoszone przetargi na roboty budowlane. Kosztów na razie PKP PLK nie zdradza, ale na pewno będą to setki milinów złotych.

Drugim torem biegną inne kolejowe przedsięwzięcia. W zeszłym roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zgłosiła do programu „Kolej Plus” projekt liniowy dotyczący linii 142. To „objazdowa” linia przebiegająca przez Ochojec, Murcki i Kostuchnę. Ta linia została zmodernizowana za ok. 50 mln złotych w 2019 roku. Celem inwestycji było przywrócenie na linii nr 142 ruchu towarowego. Wymieniono 14 km torów i 15 km sieci trakcyjnej na odcinku Katowice Ligota-Tychy. Teraz miasto stara się o rządowe dofinansowanie. Jednocześnie wniosek w tej sprawie złożyły Katowice i metropolia. Jeszcze w latach 90. jeździły tu po jednym torze pociągi osobowe i towarowe. Taki ruch miałby tu powrócić, ale na dwa tory. Wszystko zależy od tego czy wnioski złożone do rządowego programu zostaną pozytywnie rozpatrzone. Jeśli tak, to na południu Katowic poprowadzony zostałby drugi tor i powstałyby przystani pasażerskich w wyżej wymienionych dzielnicach. Na razie w GZM trwają prace komisji przetargowej, które mają wyłonić wykonawcę studium wykonalności. Starania o pieniądze muszą być poprzedzone opracowaniem planistyczno-prognostycznym. Na tej podstawie PKP PLK wybierze inwestycje do realizacji. Drugi etap programu „Kolej Plus” powinien zakończyć się w listopadzie. Po analizie dokumentów złożonych przez metropolię i Katowice zapadną ostateczne decyzje. Program powinien zostać zrealizowany do 2028 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. AA 27 kwietnia, 2021 at 12:03 am - Reply

  Epopeja o LK142:
  Zapuść do stanu agonalnego
  Wyłącz na 2 lata z użytkowania
  Wyremontuj za 50 mln
  Uruchom ruch towarowy na 1/2 roku
  Zamknij bo „potrzebna rozbudowa do 2 torów” na następne 5 lat 😉

Dodaj komentarz

*
*