Reklama

Kolejny kryzys w klubie radnych PiS

Mariusz Skiba. Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Klub radnych PiS w Radzie Miasta Katowice liczy już tylko 4 osoby. Jeden z radnych postanowił z niego wystąpić. To kolejny w ostatnim czasie kryzys w środowisku, które do niedawno współrządziło Katowicami.

W wyniku kwietniowych wyborów samorządowych, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w radzie miasta 5 mandatów. Po zaprzysiężeniu, wszyscy radni wstąpili do klubu PiS. Jednak kilka dni temu wystąpił z niego Mariusz Skiba. To były wiceprezydent Katowice, który stracił stanowisko pod koniec 2023 roku, kiedy musiał zrobić miejsce dla Jarosława Makowskiego z Platformy Obywatelskiej. Była to cena, jaką Marcin Krupa musiał zapłacić za niewystawianie przez PO kandydata w wyborach prezydenckich.

Skiba wytrzymał w klubie PiS raptem kilkadziesiąt dni. Dlaczego postanowił zostać radnym niezależnym? – Powodów jest kilka, ale nie należę do osób, które takie rzeczy chcą upubliczniać – mówi nam Skiba. Nie chce tego przyznać wprost, ale głównym powodem jego rezygnacji jest Piotr Pietrasz, który jest szefem klubu radnych PiS w RM Katowice. – Może moja decyzja zmusi kogoś do refleksji i przemyślenia pewnych spraw. Jakich? Chodzi np. o promocję naszych działań i kontakt z otoczeniem. Nie powinno być tak, że robimy coś jednorazowo, a potem wszyscy o tym zapominają. Przykładowo, jeśli jest strona internetowa, to ona powinna być aktualizowana. Ale to tylko drobna rzecz, a poważniejszych problemów jest znacznie więcej. To np. nasze podejście do obsady komisji w radzie. Efekt jest taki, że nie mamy nawet jednego wiceprzewodniczącego, o przewodniczącym nie wspominając.

Przypomnijmy, że PiS obraziło się na prezydenta i PO, że nie dostało stanowiska przewodniczącego komisji rewizyjnej. W efekcie, początkowo radni PiS nie weszli do składu żadnej komisji.

To kolejny ostatnim czasie kryzys w katowickim środowisku PiS. Pod koniec 2022 roku władzę w klubie radnych przejął Bartosz Wydra, za którym stał też m.in. Dawid Kamiński. Jednak po krótkim czasie, na funkcję przewodniczącego wrócił Pietrasz, który tworzył klub z Krystyną Panek i Wiesławem Mrowcem. Ten ostatni od tamtej pory aż do końca kadencji przebywał na L4. Wydra i Kamiński wystąpili z klubu. Ten pierwszy nie kandydował w ostatnich wyborach, a drugi przeszedł do Forum Samorządowego i Marcin Krupa.

Co dalej z klubem PiS? jak słyszymy nieoficjalnie, władzę chce w nim przejąć Leszek Piechota. Gdyby tak się stało, Mariusz Skiba raczej do klubu nie wróci.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*