Reklama

“Gamonie, patałachy, dyletanci.” Podczas konwencji PiS w Spodku politycy partii rządzącej głównie atakowali Donalda Tuska

Grzegorz Żądło
Największe zło, jakie może spotkać Polskę, to wygrana w wyborach PO i powrót do władzy Donalda Tuska – taki był główny przekaz konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w katowickim Spodku. Lider opozycji kilka razy został nazwany gamoniem, a jego współpracownicy patałachami. Jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki, wybory 15 października dadzą odpowiedź na pytanie, czy Polska w ogóle będzie istnieć.

Od wielu miesięcy politycy Prawa i Sprawiedliwości swoją kampanię opierają na atakowaniu Donalda Tuska i rządów PO-PSL Wiele uwagi poświęcają też sprawie nielegalnych imigrantów, którzy przypływają m.in. do Włoch. Nie inaczej było w niedzielę w Spodku. Najważniejsze przemówienie wygłosił tego dnia premier Morawiecki. Miał ze sobą teczkę, którą nazwał “teczką Tuska”. Miały się w niej znajdować dokumenty, które potwierdzają, że “Donald Tusk” chce wpuścić do Polski nielegalnych imigrantów.” Jak stwierdził Morawiecki, 15 października “Polacy będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy Polska w ogóle będzie istniała? Czy będzie suwerennym krajem, czy europejskim landem. Czy Polska będzie liberalnym państwem dżungli, z prawem pięści”. – 15 października na sole przed wszystkimi leżeć będą dwie wizje naszej ojczyzny: Polska Jarosława Kaczyńskiego i niemiecka wizja Donalda Tuska – mówił Morawiecki.

Nakreślił 5 głównych obszarów, które, w zależności od wyniku wyborów, będą, jego zdaniem, wyglądać w Polsce zupełnie inaczej.

Pierwszy z tych obszarów do praca. Premier wyliczał, że za PO 2,3 mln ludzi było bez pracy, 2 mln na umowach śmieciowych, stawka godzinowa wynosiła 4-5 zł, a ponad 2 mln ludzi wyemigrowało za pracą za granicę. – Tusk za wasze pieniądze pił drogie wina, palił drogie cygara, haratał w gałę i się nie przepracowywał – wymieniał.

Stwierdził, że za rządów PiS stawka godzinowa wzrosła do 23 zł (a za kilka miesięcy wyniesie 28 zł/h), średnia płaca wzrosła do ponad 7000 zł (a za 4 lata ma wynosić ponad 10 000 zł), a bezrobocie jest najniższe w historii.

Drugi obszar to budżet państwa i finanse. Morawiecki, po raz kolejny, wspomniał o tzw. mafii VAT-owskiej i “budżecie państwa dziurawym jak szwajcarski ser”. O rządzących wtedy Tusku i jego rządzie mówił: “dyletanci, patałachy, gamonie, którzy pozwolili, że te mafie pasły się i hulały jak wiatr po dzikich polach“. – Oni chcą wrócić, żeby pozbawić was 500+, a niedługo 800+, 13. i 14. emerytury. To jest faktyczny plan Donalda Tuska – przekonywał.

O rządach PiS, w kontekście uszczelniania budżetu, mówił, że “PiS znalazł pieniądze, mimo że miało już ich nie być.”

Kolejny obszar to seniorzy i polityka społeczna.

Premier przypomniał, że za czasów rządów PO-PSL wiek emerytalny został podniesiony do 67 lat, a PiS obniżyło go z powrotem do 65 i 60 lat. – Polacy prosili: nie podnoście wieku emerytalnego, ale oni posłuchali jednej osoby, Angeli Merkel. Tusk posłuchał, jak suflowała mu do ucha, żeby podnosił wiek emerytalny – mówił Morawiecki, po raz kolejny tego dnia czyniąc proste zestawienie: PiS = Polska, a PO = Niemcy.

Zestawił ze sobą również kwoty waloryzacji emerytur za czasów obydwu rządów. Wymienił wprowadzenie 13. i 14. emerytury, bezpłatne leki dla seniorów, tworzenie klubów seniora, jako sukcesy rządu.

Najwięcej miejsca premier poświęcił bezpieczeństwu. Mówił o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i przywracaniu posterunków policji. Co ciekawe, zdaniem premiera, dlatego, że za PO-PSL likwidowane były posterunki policji, Polacy “uciekali na szparagi do Niemiec czy na zmywak do Hamburga“.

Wyliczał, że polska armia zwiększa liczebność z 95 do ponad 170 tysięcy żołnierzy, “kupujemy najnowocześniejszą broń z całego świata, umacniamy polską policję, straż graniczną i nie pozwalamy plugawić polskiego munduru.”

Wspomniał o produkcji Kraba w w Bumarze Łabędy i Rosomaka w Siemianowicach Śląskich. Dodał, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest zagrożeniem dla polskiego przemysłu. – Tylko PiS może obronić polski przemysł. Tak jak bronimy interesów polskich rolników. UE nie przedłużyła embarga na zboże z Ukrainy, to przedłużyliśmy go sami. Nie będziemy się pytać o zdanie nikogo w Berlinie czy Brukseli – przekonywał Morawiecki.

Na koniec mówił o nielegalnej imigracji. Padły znane od miesięcy hasła, że jeśli wybory wygra opozycja, to zaleje nas rzeka nielegalnych imigrantów. – Tu w tej teczce Tuska jest dowód na to, że oni nie tylko przygotowali dziesiątki tysięcy miejsc dla nielegalnych imigrantów, że nie tylko chcą zrobić drugą Lampedusę (włoska wyspa, na którą przypływają imigranci z Afryki – red.), ale w ostatnich dniach partia Tuska żąda, żeby jak najszybciej wdrożyć pakt imigrancki. Tusk chce doprowadzić do wielkiej fali nielegalnej imigracji – roztaczał wizję premier. Dodał jednak, że imigranci nie zatrzymają się w Polsce, bo chcą żyć głównie w Niemczech. – A wtedy Niemcy zamkną strefę Schengen – straszył Morawiecki. – PiS nie dopuści do nielegalnej imigracji do Polski, choćby zmuszały nas do tego Berlin, Paryż, Bruksela, wszyscy razem wzięci.

Na koniec przestrzegał: Strzeżcie się przed Tuskiem. To zły człowiek (sala odpowiedziała: Do Berlina!, a Morawiecki: Auf wiedersehen) i prosił: Odłączcie te wszystkie Onety, TVN-y, nie czytajcie artykułów, nawet publicystów symetrystów. Rozejrzyjcie się po swojej gminie i zobaczcie co zostało zrobione.

Prosił też o obronę “naszego największego rodaka, Jana Pawła II, którego wizerunek chce zniszczyć PO“.

Wieszczył, że jeśli PO przegra wybory to “prawdopodobnie się rozpadnie i to będzie bardzo dobry dzień dla Polski”.

Przemawiający po Morawieckim prezes PiS Jarosław Kaczyński głównie rozwijał myśli premiera, chociaż zaznaczył, że Donald Tusk jednak nie jest aż takim wielkim gamoniem, bo dobrze wie co robi.


Tagi:

Komentarze

 1. Fundusze Europejskie 2 października, 2023 at 4:45 pm - Reply

  Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych, tak zwany dług EDP to najpełniejsze dane o zadłużeniu kraju członkowskiego, każdy fundusz jest w nim zawarty. Kryterium fiskalne z Maastricht definiuje jednolity dla wszystkich członków wspólnoty sposób obliczania zadłużenia. Każdy kraj podlega audytowi, a jakakolwiek niezgodność czy przekroczenie zadłużenia w realizacji traktatu z
  Maastricht oznaczałaby uruchomienie procedury nadmiernego zadłużenia. Zapraszamy na Uniwersytet Ekonomiczny gdzie wszystkiego się pan dowie.

 2. waldek 2 października, 2023 at 12:06 pm - Reply

  @Daniel , czego dowodłes niby w kontekście poprzedniej wypowiedzi?
  Czy koszty życia w 2023r. mamy też 2,5 raza mniejsze niż w DE?
  Policz skumulowaną inflację przez ostanie 3-4 lata. Podpowiem ,to prawie 50%. Cóż z tego, że nominalnie urosło prawie tyle samo …

  • Daniel 2 października, 2023 at 1:47 pm Reply

   Tego że siła nabywcza spada we wszystkich krajach gdzie jest wysoka inflacja, na Litwie, Łotwie, Estonii, Czechach, Rumunii, Węgrach, Serbii, Szwecji, Słowacji, im bliżej frontu tym gorzej sam możesz sprawdzić jeśli ten link przejdzie.
   tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe

 3. em 2 października, 2023 at 8:36 am - Reply

  Ślązacy znów zapomnieli jak byli obrażani przez tych z nowogrodzkiej – ukryta opcja niemiecka… Od 8 lat przypominają sobie o istnieniu śląska tylko jak są wybory. Dramat

  • tadek 2 października, 2023 at 5:38 pm Reply

   trochę to prawda, ale z drugiej strony lepsza szczerość niż polityka fałszywej miłości w wydaniu Tuska. Tusk wszystko obiecał i niczego nie dotrzymał, a ludzie mają krótką pamięć i stąd te poparcie.

 4. Katowiczanin 2 października, 2023 at 4:33 am - Reply

  Żenujące wypociny… Dlaczego nie ma wspominek z wulgarnego stepowania w warszafce? Może zobaczymy jakie niesiono afisze? Poczytamy co mówiono? To z szacunkiem o obozie rządzącym również – opiszmy cały warszafki miód… Ale to dobrze, że takie bzdurki ktoś tworzy – tak zwani niezdecydowani kierują się w opluwaną stronę :)))

  • Grzegorz Żądło 2 października, 2023 at 8:35 am Reply

   Dlaczego nie ma o marszu w Warszawie? Może dlatego, że był w Warszawie, a konwencja PiS była w Katowicach. Nie ma za co.

   • Katowiczanin 2 października, 2023 at 4:51 pm Reply

    Przepraszam. Zupełnie zapomniałem, że to obiektywny (!) portal z aktualnymi informacjami…

 5. kukura 1 października, 2023 at 10:03 pm - Reply

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Partia_%C5%BCuli_i_z%C5%82odziei

  Mogliby stworzyć Międzynarodówkę. Pasują do siebie.

 6. waldek 1 października, 2023 at 9:07 pm - Reply

  ”średnia płaca wzrosła do ponad 7000 zł”. A siła nabywcza dzięki inflacji taka jak przy 4000 zł ze 4 lata temu… Nie tak dawno temu wszyscy byliśmy milionerami, milionami się płaciło. Nie kojarzę aby od tego ktoś był wtedy bogaty… Ciemny lud to kupi ?

  • Daniel 2 października, 2023 at 8:40 am Reply

   Kiedyś zarabialiśmy 5 razy mniej od niemców, teraz zarabiamy 2 i pół raza mniej a koszty życia mamy mniejsze od niemców.

 7. Just 1 października, 2023 at 7:31 pm - Reply

  dlaczego Prezydent Krupa wyraził zgodę na wynajęcie Spodka na konwencje PiS czy Konfederacji? mnie, jako mieszkankę, bardzo to nurtuje. marzyłoby mi się, aby prezydent Jrupa zrobił, to co prezydent Łodzi. kiedy PiS wynajęło Łódź Arenę.

  • Marzenia kosztują 1 października, 2023 at 10:36 pm Reply

   Może dlatego że za wynajęcie Spodka ktoś zapłaci a działania pani prezydent Łodzi, doprowadziły miasto do ponad 4 miliardów zadłużenia ??

   • kukura 2 października, 2023 at 1:29 pm Reply

    a ile Vateuszek zadłużył Polskę?

    oficjalnie i nieoficjalnie?

    • Daniel 2 października, 2023 at 1:42 pm Reply

     Nieoficjalnie na 40% PKB.
     Oficjalnie na 50% PKB.
     https://www.gov.pl/web/finanse/zadluzenie-sektora-finansow-publicznych

     • kukura 2 października, 2023 at 3:39 pm Reply

      a ile poukrywał w spółkach celowych i funduszach Danielku?

      • Daniel 3 października, 2023 at 8:22 am Reply

       Nic nie poukrywał, poczytaj sobie czym jest PDP (definicja długu w polskiej ustawie) a czym jest EDP (definicja długu całkowitego) i nie powtarzaj więcej fejsbukowych bzdur.

 8. mieszkaniec 1 października, 2023 at 7:18 pm - Reply

  Okręg wyborczy nr 31 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje obszar miast na prawach powiatu Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego (województwo śląskie)

  Liczba uprawnionych: 740 858

  Dlatego tak chętnie tu pokazuja, a my dajemy sobie wmówić że jesteśmy małą prowincją…

Dodaj komentarz

*
*