Reklama

Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”. Do wyboru jest 40 lokali

Grzegorz Żądło
Urząd miasta opublikował listę kolejnych lokali, które będzie można wynająć na preferencyjnych warunkach po przeprowadzeniu na własny koszt remontu. W tej edycji programu „Mieszkanie za remont” do wyboru jest 40 mieszkań. Chętni mają czas na złożenie wniosku do 21 lutego. W programie mogą wziąć udział tylko te osoby, które spełniają ściśle określone kryteria. Mimo to, w ostatnich edycjach na jedno mieszkanie przypadało nawet kilkanaście zgłoszeń.

Zaproponowane przez miasto mieszkania mają od 15 do 80 m kw. powierzchni. Wysokość czynszu waha się od 3,25 zł do 5,80 zł. Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (ul. Mikołowska, Uniwersytecka, Kozielska, Batorego, 3 Maja, Kościuszki, Drzymały, Francuska, Gliwicka, Szeligiewicza, Stalmacha). Pozostałe mieszczą się na Koszutce (ul. Grażyńskiego, Okrzei), w Ligocie (ul. Koszalińska, Grunwaldzka, Kołobrzeska, Piotrowicka), Piotrowicach (ul. Ziołowa, Jankego), Szopienicach (ul. Morawa, 11 Listopada, Wiosny Ludów) i Załężu (Gliwicka, Ondraszka).

Większość mieszkań wyposażona jest w centralne ogrzewanie, ale niemal w każdym do wymiany są instalacje (elektryczna, wod-kan i gazowa, jeśli jest). Są też lokale z piecami, które bezwzględnie należy wymienić na te najnowszej generacji lub całkowicie zmienić sposób ogrzewania.

Żeby starać się o mieszkanie za remont w Katowicach trzeba spełnić kilka kryteriów. Nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie, trzeba się mieścić w widełkach kryteriów dochodowych. Dla singli to dochód od 1650 zł do 4400 zł. Przy gospodarstwie wieloosobowym widełki wynoszą od 1100 zł do 2860 zł na osobę. To dochód brutto, liczony w tym przypadku jako zarobek „na rękę” plus podatek (bez składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz kosztów uzyskania przychodu).

W przypadku osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym górna granica dochodu wzrasta do 4950 zł, a w gospodarstwie wieloosobowym do 4070 zł na osobę.

Kolejnym kryterium jest brak zaległości w stosunku do miasta z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu lub też wynajmowanego w przeszłości.

Jeśli na dane mieszkanie jest więcej chętnych (czyli prawie zawsze), wówczas sporządzana jest lista punktowa.

Kryteria punktowe w programie Mieszkanie za remont w Katowicach:

a) powierzchnia mieszkalna na 1 osobę w dotychczas zajmowanym lokalu:

– poniżej 8 m² 8 pkt

– od 8 m²  do 9,99 m² 6 pkt

– od 10 m²  do 12 m² 4 pkt

– powyżej 12 m² 2 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, powierzchnię mieszkalną przypadającą na
1 osobę w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zamieszkujących samotnie:

– poniżej 16 m² 8 pkt

– od 16 m²  do 19,99 m² 6 pkt

– od 20 m²  do 24 m² 4 pkt

– powyżej 24 m² 2 pkt

Osoby bezdomne (status bezdomności potwierdzony przez MOPS): 10 pkt

b) liczba osób zamieszkujących w obecnie zajmowanym lokalu: za osobę 1 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, liczbę osób w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

c) w przypadku orzeczonej przez organ właściwy do spraw orzekania o niepełnosprawności wobec wnioskodawcy lub członka jego rodziny: 4 pkt

d) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno, posiadający dzieci: 4 pkt

e) małżeństwa, partnerzy lub osoby samotne, posiadające dzieci: 3 pkt

f) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno: 2 pkt

g) okres zamieszkiwania wnioskodawcy lub członka jego rodziny na terenie miasta Katowice:

– do 1 roku: 2 pkt

– powyżej 1 roku: 5 pkt

Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w Katowicach w dniach od 27.01.2020 r. do 7.02.2020 r. W przypadku zainteresowania wynajmem lokalu należy w terminie od 10.02.2020 roku do 21.02.2020 r. złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Szczegółowe informacje na temat mieszkań oddawanych w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę można uzyskać TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Mareczek 28 stycznia, 2020 at 1:51 pm - Reply

    Już przy okazji poprzedniej edycji pisałem, że ta punktacja jest po prostu bezsensowna – chyba miastu zależy na tym, żeby lokal został wyremontowany w jakimś standardzie, żeby czynsz był płacony na bieżąco, a lokator był po prostu społecznie przystosowany do życia. A punktacja nagradza za: bezdomność (to po prostu przemilczę…), niepełnosprawność (kto pomoże tym osobom przy remoncie, już nie mówię o wspinaniu się po stromych i wysokich schodach katowickich kamienic), osoby z wielodzietnych rodzin (gdzie sytuacja finansowa jest często gorsza niż w mniejszych rodzinach), a teraz jeszcze na osoby zamieszkałe w Katowicach, kiedy większość osób (zakładam) chętnych na program jest pewnie spoza miasta. Niech ktoś tym urzędasom uświadomi o co chodzi…

  2. miron 28 stycznia, 2020 at 1:38 pm - Reply

    Jak kogoś zarabiającego w tych widełkach (np. 110 0) może być stać na remont (np. wymiana instalacji, czy pieca)?

Dodaj komentarz

*
*