Reklama

Urząd miasta określił zasady wjazdu samochodów na ul. Dworcową. Hotel Monopol ma bezpośrednie łącze z dyspozytorem straży miejskiej

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Pomiędzy hotelem Monopol i Miejskim Centrum Ratownictwa, w którym znajduje się dyspozytor straży miejskiej, zostało zainstalowane bezpośrednie łącze. Recepcja hotelu może dzięki temu bez wybierania numeru połączyć się z osobą, która decyduje o opuszczeniu słupków, blokujących wjazd na deptak.

Zaraz po zakończeniu prac budowlanych na ul. Dworcowej, nowy deptak zamienił się w kolejny bezpłatny parking. Goście hotelu Monpol, ale nie tylko oni, wjeżdżali na Dworcową i parkowali swoje samochody przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Nikt ich nie wypraszał, bo też nikt nie widział w tym problemu. Oczywiście, oprócz mieszkańców i mediów. Obserwatorzy podkreślali, że chyba nie po to z budżetu miasta zostało wydanych prawie 20 mln zł na przebudowę Dworcowej, żeby była ona parkingiem.

Deptak na Dworcowej jak jeden wielki parking

Dopiero po interwencji mieszkańców i mediów, władze miasta zaczęły działać. Padły zapowiedzi uregulowania wjazdu na deptak. Rzeczywiście, od kilku tygodni sytuacja wygląda znacznie lepiej. Choć zdarza się, że samochody parkują na Dworcowej dłużej niż kila minut, to jest ich zdecydowanie mniej.

Instalacja do zarządzania i sterowania słupkami ograniczającymi wjazd na Dworcową od strony ul. św. Jana i ul. Tylnej Mariackiej, została we wrześniu uruchomiona w sali, gdzie siedzą operatorzy miejskiego monitoringu. Jednocześnie zainstalowane zostały urządzenia do bezpośredniej łączności z hotelem Monopol. Jak to działa w praktyce? – Łącze pozwala recepcji bezpośrednio połączyć się z pracownikami MCR i odwrotnie – pracownikom MCR z recepcją hotelu. Dyspozytor ma podgląd na kamery monitoringu miejskiego na ul Dworcowej, a także podgląd na kamerę przy szlabanie, na podstawie której prowadzona jest ewidencja pojazdów. Łącze poprzez podniesienie słuchawki pozwala bezpośrednio połączyć się z drugą stroną w przypadku np. konieczności otwarcia szlabanu lub zwrócenia uwagi, iż pojazdy zatrzymując się zbyt długo – poinformowała nas Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice.

Na zamkniętą dla ruchu część Dworcowej mogą wjeżdżać samochody służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja oraz służb miejskich i zaopatrzenia (w godz. 6-10). Dodatkowo, słupki są opuszczane dla gości hotelu Monopol, kiedy przez bezpośrednie łącze prosi o to recepcja.  Wpuszcza ich straż miejska.

Postój przez hotelem ma trwać nie dłużej niż 5 minut. Tyle czasu wystarczy np. na wyniesienie bagaży. Jednorazowo, przed Monopol mogą wjeżdżać maksymalnie dwa pojazdy. Te ustalenia można nazwać dżentelmeńskimi, bo żadne prawo tego nie reguluje.

Wjazdy samochodów, o które prosi hotel, mają być odnotowywane w ewidencji znajdującej się na stanowisku dyspozytora w Miejskim Centrum Ratownictwa. Strażnik ma wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz czas wjazdu i wyjazdu.

Jak wynika z naszych informacji, Monopol wykupił też w MZUiM 4 koperty na parkingowej części ul. Dworcowej.


Tagi:

Komentarze

  1. Grucha 13 stycznia, 2022 at 9:24 pm - Reply

    Monopol ma od zawsze układy z UM, przez lata zajmowali bezprawnie część Dworcowej za cichą zgodą miasta. Nie przypadkiem z dużej części „deptaka” UM zrobił parking, wszystko pod hotel. A do tego bezpośrednie łącze ze strażą LOL

  2. Darek 13 stycznia, 2022 at 7:31 pm - Reply

    A dziewczyny stać będą 🙂 Zakazu wjazdu nie mają 🙂

  3. Er 13 stycznia, 2022 at 5:22 pm - Reply

    No to zrobili pod monopol ustaweczke masakra co się wyrabia w tym mieście!!!!

Dodaj komentarz

*
*