Reklama

Katowice mają budżet na przyszły rok. Najważniejszą inwestycją będzie budowa Dzielnicy Nowych Technologii

Redakcja
Rekordowe wydatki i dochody w Katowicach. Dzisiaj radni przegłosowali uchwałę budżetową na przyszły rok. Miasto po raz kolejny wypełnia dziurę w budżecie emisją obligacji.

Radni przegłosowali dzisiaj budżet Katowic na 2024 rok. To ostatnia uchwała budżetowa w tej kadencji obecnych radnych. Później będą już tylko korekty, a realizację przyjętych założeń oceni już nowa rada. Prezydent Katowic przypomniał, jakie zadania na przyszły rok znalazły się w budżecie. – On będzie wyznaczał drogę działań inwestycyjnych w naszym mieście w perspektywie obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Dzięki temu budżetowi będziemy kontynuowali te wszystkie już rozpoczęte prace – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. Wśród najważniejszych inwestycji wyliczył stadion miejski, dom kultury na os. Witosa, budowę nowych dróg i dróg rowerowych, w tym velostrady, o której pisaliśmy TUTAJ. Jednak najważniejszym przedsięwzięciem 2024 roku będzie rozpoczęcie budowy hubu gamingowo-technologicznego na terenach po kopalni Wieczorek. Na ten cel miasto dostało 309 mln złotych unijnego dofinansowania. Cała rewitalizacja poprzemysłowych nieruchomości na Nikiszowcu pod nazwą Dzielnica Nowych Technologii ma kosztować znacznie więcej, bo przeszło miliard złotych.

Dzisiaj nie było wielkiej dyskusji nad budżetem. Kluby ograniczyły się do wygłoszenia swoich stanowisk. – Mamy przekonanie, że przedstawiony budżet jest krokiem w kierunku dalszego rozwoju naszego miasta, zachowując równowagę pomiędzy obecnymi potrzebami a perspektywą przyszłych pokoleń – mówi Damian Stępień, przewodniczący klubu Forum Samorządowe i Marcin Krupa. Mniej optymistycznie do projektu odniósł się klub Koalicji Obywatelskiej. Jak mówił radny Adam Lejman-Gąska, w budżecie znalazły się rekordowe kwoty dochodów i wydatków, ale jest to przede wszystkim spowodowane inflacją. – Jak zwykle znajdziemy w budżecie wydatki, które budzą kontrowersje, które powinny być niżej w hierarchii potrzeb. Może powinny być zastąpione innymi projektami – mówi Lejman-Gąska. Jednak w przygotowanym przemówieniu nie określił, o jakie konkretnie wydatki chodzi.

Wydatki Katowic w 2024 roku wyniosą 3,3 mld złotych, a deficyt został zaplanowany na poziomie około 333 mln złotych. Zostanie on pokryty ze sprzedaży obligacji komunalnych wyemitowanych przez miasto (327,8 mln zł) i pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (4,6 mln zł). W głosowaniu wszyscy radni Forum Samorządowego byli za uchwaleniem budżetu, a pozostali radni wstrzymali się. Uchwała budżetowa została przegłosowana stosunkiem głosów 15 do 12.


Tagi:

Komentarze

 1. Kris 16 grudnia, 2023 at 9:08 am - Reply

  niż odnowić jakieś budynki mieszkalne wyje… 300 baniek jakimś idiotom brawo

 2. mieszkaniec 14 grudnia, 2023 at 6:49 pm - Reply

  “BANDA ZŁODZIEI Z KRUPĄ NA CZELE “

 3. Mieszkaniec 14 grudnia, 2023 at 2:57 pm - Reply

  wstrzymuje się- znaczy stołek chce ? kasę? Nie wie co tam robi?

  • kukura 16 grudnia, 2023 at 8:54 am Reply

   wstrzymuje się. sprawdź w słowniku jak nie rozumiesz.

Dodaj komentarz

*
*