Reklama

Katowice wydadzą 500 tys. zł na kulturę. Pakiet ma pomóc przetrwać twórcom

Ł. K.
Dzisiaj ogłoszony został Katowicki Pakiet dla Kultury. Z jednej strony to pół miliona złotych wsparcia dla osób działających w kulturze, a z drugiej kalka rozwiązań zaprezentowanych już przy okazji pakietu dla przedsiębiorców. Skorzystać mają przede wszystkim indywidualni twórcy.

Epidemia koronawirusa wpływa na działalność kulturalną. Podobnie jak przedsiębiorcy, również osoby zajmujące się kulturą odczuwają skutki epidemii. Zwłaszcza, że w pierwszej kolejności odwołane zostały imprezy masowe. Później trzeba było zrezygnować z dużo mniejszych wydarzeń i inicjatyw. Do tego doszły jeszcze zamknięte teatry, galerie, kina, zakaz zgromadzeń. – To oczywiście wpływa również na kondycję finansową. Nie na twórczą, bo ta kultura cały czas się tworzy, ale my chcemy brać w niej czynny udział. Chcemy z niej również korzystać. Stąd 4-filarowy pakiet dla kultury zbudowany na zasadzie dialogu z ludźmi kultury i radnymi rady miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Pierwszy filar to łącznie 500 tys. zł wsparcia. Największa część pieniędzy, 300 tys. zł trafi do Miasta Ogrodów, które zorganizuje konkurs na projekty kulturalne. Nie będą to granty takie jak przydzielane cyklicznie muzykogranty czy mikrogranty. Skorzystać mają przede wszystkim indywidualni twórcy i małe instytucje. Na przykład któryś z niezależnych teatrów może przedstawić pomysł realizacji transmisji online z czytania jakiegoś dzieła. Twórcy mogą starać się o maksymalnie 7 tys. zł nagrody. O tym, czy zostanie przyznana zadecyduje jury złożone ze środowiska twórczego Katowic, przedstawicieli urzędu i Miasta Ogrodów. – Będziemy oceniać i najwyżej punktować wnioski, które będą przedstawiały wysoką wartość artystyczną. Pomysły i projekty, które będzie można prezentować i promować przede wszystkim za pomocą sieci oraz innych zdalnych form promocji – mówi Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów. Projekty mogą być realizowane aż do 30 września. Termin realizacji nie ma tu takiego znaczenia, bo pieniądze na wygrane pomysły zostaną przekazane mniej więcej w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyników. Ważnym elementem będzie sytuacja finansowa twórcy. – To będzie również jednym z elementów wniosku, które ocenimy – dodaje Kałębasiak. Przyznaje, że ta forma to interwencyjne działanie na czas kryzysu. Chodzi o to, żeby pomóc jak największej liczbie indywidualnych twórców, którzy stracili swoje główne źródło dochodu. W poniedziałek 27 kwietnia, na stronie Miasta Ogrodów zostanie udostępniony dokładny regulamin. Na razie ustalane są jeszcze szczegóły konkursu. Ma on nosić nazwę „Lokata na Kulturę” i być skierowany wyłącznie do inicjatyw z Katowic. Nabór wniosków rozpocznie się we wtorek, 28 kwietnia. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 20 maja.
Kolejne dwa punkty pierwszej części pakietu to 50 tys. zł dla twórców literatury i młodych twórców kultury. Osób, które dopiero zaczynały działalność artystyczną i musiały porzucić swoje projekty z powodu epidemii. Ostatnie 150 tys. zł z półmilionowej puli pieniędzy ma być przeznaczone na promocję inicjatyw kulturalnych w mediach – telewizji i rozgłośniach radiowych, które swoją siedzibę mają w Katowicach – To jest to na czym nam zależy, żebyśmy my jako katowiczanie i mieszkańcy regionu mogli w tej kulturze uczestniczyć. Aby można było za pośrednictwem radia czy telewizji przedstawiać wyniki swojej działalności – mówi Marcin Krupa.

Drugi i trzeci filar to dokładnie te same rozwiązania, które miasto zaproponowało już jakiś czas temu przedsiębiorcom. Jest skierowany właśnie do organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców wynajmujących lokale na działalność kulturalną. Podmioty, które musiały zamknąć swoje przedsięwzięcia w obecnej sytuacji, zostaną zwolnione z opłaty czynszowej do czasu aż obostrzenia nie zostaną poluzowane. Po ponownym otwarciu osoby takie będą mogły się starać o niższe opłaty na czas rozruchu. Ich czynsz zostanie wtedy obniżony o 50% na trzy miesiące. Powstałe w ten sposób zaległości będzie można następnie rozłożyć na raty i spłacać przez 6 kolejnych miesięcy. Analogiczne zasady będą dotyczyć najemców w programie „Lokal na kulturę” oraz w domach kultury, które również wynajmują swoje powierzchnie dla osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność kulturalną. 50-procentowa obniżka ma obowiązywać również za odbiór odpadów na czas obowiązywania przepisów o stanie epidemii lub stanie zagrożenia epidemicznego.

Ostatni, czwarty filar, dotyczy otwartego konkursu ofert. Tzw. OKO to działanie, za które odpowiada wydział kultury UM Katowice. Ten punkt pakietu dopuszcza zmianę w realizacji projektów, które wygrały w rozstrzygniętym już konkursie. Z oczywistych powodów nie da się ich zrealizować w zaplanowany sposób. – Będziemy zachęcać organizacje, by podjęły się ich realizacji online lub przesunęły termin na drugą połowę roku – mówi prezydent Katowic. Dzięki temu rozwiązaniu mają skorzystać zarówno mieszkańcy, jak i twórcy. Pierwsi będą mogli uczestniczyć w inicjatywach kulturalnych na odległość, a drudzy zrealizują zaplanowane działania sfinansowane przez miasto i tym samym zarobią.

JAK SKORZYSTAĆ Z KATOWICKIEGO PAKIETU DLA KULTURY?

Katowicki Pakiet dla Kultury opiera się na różnych regulacjach. Część z nich już dziś obowiązuje w ramach wcześniej ogłoszonych pakietów dedykowanych przedsiębiorcom i podmiotom NGO. Informacje w tym zakresie można znaleźć na miejskich stronach www.katowice.eu/ngo (Katowicki Pakiet NGO) oraz www.rawaink.katowice.eu (Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy). Z kolei w zakresie pierwszego filaru Katowickiego Pakietu dla Kultury operatorem działań będzie miejska Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Na stronie internetowej www.miasto-ogrodow.eu będą publikowane wszelkie informacje w tej sprawie. Z kolei pilotaż nad wdrażaniem zapisów czwartego filaru dotyczącego współpracy finansowej w ramach wcześniej rozstrzygniętego konkursu na oferty obejmie Wydział Kultury Urzędu Miasta Katowice. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać pod nr tel. 32 259 37 02 lub 32 259 37 04 oraz drogą mailową: [email protected] lub [email protected].


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*