Reklama

Kapelan Jana Pawła II i górnik z “Wujka” honorowymi obywatelami Katowic

Ł. K.
Dwie zasłużone dla Katowic postacie otrzymały dzisiaj tytuł honorowych obywateli miasta. Podczas uroczystej sesji klucze do miasta odebrali ks. Władysław Basista i Stanisław Płatek. Rada miasta wyróżniła również Uniwersytet Śląski.

Katowice mają dwóch nowych obywateli honorowych. Podczas uroczystej sesji rady miasta w Pałacu Goldsteinów wręczone zostały odznaczenia i klucze do miasta. Ks. Władysław Basista i Stanisław Płatek to osoby, które od wielu lat są związane z miastem. Prezydent Marcin Krupa podkreślił ich rolę dla historii Katowic. Ks. Basista był m.in. wykładowcą w Śląskim Seminarium Duchownym oraz Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Panewnikach. W grudniu 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go prałatem. W 2005 roku został papieskim kapelanem. Teraz ks. Basista ma 90 lat, mieszka w Katowicach i pomaga w pracy duszpasterskiej przy parafii św. Józefa w Załężu. W swoim przemówieniu duchowny przyznał, że od zawsze był zachwycony Katowicami. Wspominał swoją wizytę w mieście, gdy miał 15 lat. – Kiedy dostałem pierwsze pieniądze, wiecie co zrobiłem? Kupiłem sobie bilet I klasy i pojechałem do Katowic – mówił.

Kilkadziesiąt lat później, po pacyfikacji kopalni “Wujek”, przemawiał do górników w Archikatedrze Chrystusa Króla. Miał wtedy powiedzieć: Kościół do was nie strzelał nigdy. Dlatego przyszliście tutaj”. Z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w 1981 roku wiąże się postać drugiego uhonorowanego przez radnych człowieka. Stanisław Płatek był jednym z przywódców strajku w Kopalni Węgla Kamiennego “Wujek”. Po pacyfikacji i wyjściu z więzienia zaangażował się we współpracę z podziemną “Solidarnością” i zajmował m.in. dystrybucją pism niezależnych. – Działalność, którą później podjąłem po wyjściu na wolność po okresie pracy w podziemnej “Solidarności”, jest niczym innym jak spłacaniem długu w stosunku do tych, którzy za murem kopalnianym pozostawili największą wartość. Wartość własnego życia. Mnie się udało – mówił dzisiaj Płatek i dodał, że nie czuje się bohaterem.

Na zakończenie uroczystej sesji rada miasta przyznała tytuł honorowy Uniwersytetowi Śląskiemu. Pamiątkową tablicę z rąk prezydenta Marcina Krupy odebrał rektor uczelni prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.


Tagi:

Komentarze

  1. Darek 12 września, 2018 at 4:55 pm - Reply

    Zasłużone odznaczenia dla zasłużonych osób!

Dodaj komentarz

*
*