Reklama

Kancelaria prawna zaskarżyła uchwałę parkingową Katowic do sądu

Grzegorz Żądło
Kancelaria prawna z centrum Katowic zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę parkingową, na podstawie której od 1 grudnia 2023 roku zmienią się zasady parkowania w śródmieściu oraz w części Koszutki, Zawodzia i os. Paderewskiego. Dodatkowo, prawnicy uważają, że sposób, w jaki MZUiM likwiduje koperty parkingowe, jest bezprawny.

Jak wskazuje kancelarii KBZ Żuradzki Barczyk & Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni Sp. k., uchwała parkingowa Katowic łamie prawo z kilku powodów. Jako główny argument prawnicy wskazują niedookreślony katalog podmiotów, którym miasto może przyznać zwolnienia od opłat parkingowych. – Nie wiadomo z uchwały jakie to są podmioty i na ilu miejscach mogą parkować bez opłaty – może na wszystkich dostępnych w centrum? – zastanawia się Aleksander Stuglik, wspólnik senior w KBZ Żuradzki Barczyk & Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni Sp. k.

Inne argumenty podniesione w skardze to “naruszenie zasady zaufania do prawa poprzez skokowe, nieuzasadnione podniesienie cen kopert parkingowych, niepoprawne zróżnicowanie cen kopert całodobowych i tych w godzinach 7.00-17.00, (te pierwsze są tańsze, jeśli to przeliczyć wg stawki godzinowej) w związku z udzielonymi osobom fizycznym, a także przedsiębiorcom zezwoleniami na korzystanie z tzw. kopert parkingowych.”

Właśnie o koperty prawnicy mają najwięcej pretensji. – Osobiście też uważam, że kopert w Katowicach wydawanych jest za dużo, ale jeśli już MZUiM komuś taką kopertę przyznał, to nie może teraz jej likwidować łamiąc prawo – mówi Stuglik i opisuje całą procedurę. – Osoba zainteresowana składała wniosek do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach o przydzielenie jej koperty parkingowej na prawach wyłączności korzystania. MZUiM wydawał po rozpoznaniu wniosku decyzję o przedzieleniu koperty zwykle na 12 miesięcy. Od decyzji tej, jako że była to decyzja administracyjna, przysługiwało odwołanie do SKO. W związku z planowanym wejściem w życie tzw. uchwały parkingowej, miasto Katowice w kompletnym chaosie zmienia organizację ruchu, likwiduje niektóre miejsca parkingowe, inne zaś tworzy. Przy okazji, jako że niektóre ulice „nagle” stały się jednokierunkowe, usiłuje się też likwidować tzw. koperty, które jak wyżej wspomniałem, były przyznawane na mocy decyzji administracyjnej. MZUiM nie zadaje sobie kłopotu zmiany tych decyzji przyznających koperty, bo wtedy uprawionym przysługiwałby tryb kontroli takiej decyzji przez SKO, ale wysyła pisemka zastraszające uprawnionych z tytułu decyzji o kopertach, wskazując iż następuje jednostronna likwidacja tego uprawnienia.  Pismo to nie ma żadnych legalnych cech, które pozwoliłby uznać, iż zmienia ono cokolwiek w uprawnieniach osób użytkujących koperty. Miasto jednak nic sobie z tego nie robi. Trzeba podkreślić, iż decyzje administracyjne dotyczące tzw. kopert parkingowych pozostają w mocy, bowiem nie zostały ona uchylone ani zmienione przez uprawniony organ administracji publicznej, jak również nie stwierdzono jej wygaśnięcia, wobec czego użytkownicy kopert nadal uprawnieni są do korzystania z nich na zasadach wyłączności. Przesyłane pod adresem użytkowników kopert pisma MZUiM nie mają ma żadnej mocy prawnej. Działanie miasta Katowice to dalsze generowanie chaosu w związku z wejściem w życie uchwały parkingowej. Miasto się do tego kompletnie nie przygotowało.

W swoim piśmie skarżącym uchwałę parkingową prawnicy wnoszą o jej uchylenie w całości, powołując się na łamanie, ich zdaniem, kilku artykułów konstytucji i naruszenie zasad racjonalnej legislacji. Proszą też o wstrzymanie wykonalności uchwały, gdyż w przeciwnym wypadku “wpłynie to negatywnie na interes prawny oraz faktyczny miasta Katowice, a także samo funkcjonowanie jego mieszkańców przede wszystkim poprzez to, iż część opłat będzie nienależycie uiszczona, a późniejsze sprostowanie tej sytuacji będzie znacznie utrudnione”.

Ponadto w skardze można przeczytać, że “miasto Katowice działa obecnie w związku z planowanym wejściem w życie zaskarżonej uchwały w kompletnym chaosie, słupkuje całe połacie niedawno wybudowanych na koszt mieszkańców miejsc parkingowych (do czego podstawy prawnej nie sposób znaleźć w powszechnie obowiązujących przepisach prawa), kolejno te słupki przesuwa w inne miejsca, wymalowuje, następnie usuwa, po czym wymalowuje w inny sposób miejsca parkingowe; zmieniana jest w sposób nieuzasadniony interesem mieszkańców organizacja ruchu drogowego w centrum Katowic, co powoduje kolejne korki w i tak przeciążonym ruchem centrum miasta. Wszystko to wskazuje, iż podjęcie zaskarżanej uchwały nie było poprzedzone w sposób należyty badaniami, które wskazałyby jej potencjalny wpływ na życie mieszkańców, co jest obowiązkiem organu podejmującego taką uchwałę”.

Zgodnie z prawem, skargę na uchwałę rady miasta wnosi się do sądu przez te radę. Opcje są więc dwie, albo uwagi prawników zostaną uwzględnione (co jest raczej wykluczone), albo skarga zostanie przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Jak przekazała nam Sandra Hajduk, rzecznik UM Katowice, “na sesję Rady Miasta Katowice w dniu 26 października zostanie przygotowany stosowny projekt uchwały a odpowiedź na skargę udzielona zostanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.”

Na razie w porządku obrad najbliższej sesji projektu uchwały w tej sprawie nie ma.


Tagi:

Komentarze

 1. Daniel 26 października, 2023 at 10:36 am - Reply

  o pierdołach rozmawiacie, a Polska straci niedługo niepodległosć. Przegłosowali wczoraj w Parlamencie Europejskim zniesienie prawa weta. Na nic nie będziecie mieli wpływu za niedługo.

  • Kicek 26 października, 2023 at 2:44 pm Reply

   Czas opuścić ten eurokołchoz. Przez ich postępującą głupotę, lewackie ideały i pomysły dążące do zamordyzmu i coraz większego upodlenia obywateli.
   Unia to kolejny Związek radziecki tylko, ze zamiast czerwony to różowy.

   • kukura 26 października, 2023 at 7:56 pm Reply

    To opuszczaj. Wnioskuj o wizę do Rassiji.

 2. Damian 26 października, 2023 at 9:40 am - Reply

  A można było się wcześniej przygotować… Można bylo posłuchać negatywnych opinii Rad Dzielnic… Można było wybudować wielopoziomowy garaże… Ale po co lepiej sprzedać teren deweloperom, wyciągnąć kasę od zwykłych mieszkańców a Prezydent Krupa napisał, że ta decyzja poprawia życie mieszkańców Katowic… Ciekawe jak? Poprzez konieczność płacenia, jak wcześniej nie płacili? Żenada. Trzeba wymienic Radę Miasta.

 3. green 25 października, 2023 at 11:39 pm - Reply

  Od 2024 podwyżki (700 zł brutto) dla pracowników Urzędu Marszałkowskiego, więc tych z Katowic stać będzie na parkingi; nie zdziwcie się jak urzędnicy dalej będą przyjeżdzać samochodami.

 4. to jo 25 października, 2023 at 2:37 pm - Reply

  toż to jest miasto słupków i głupków urzędasów

 5. Marian Koniuszko 25 października, 2023 at 9:00 am - Reply

  Jakiś człowiek przy ul. Sienkiewicza wkurzył się że postawili mu słupek w miejscu gdzie parkował, wziął brzeszczot i go wyciął.
  Ogólnie to koperty powinny zniknąć, bo tylko przedsiębiorcy i kancelarie na nie stać, na ul.Wojewódzkiej z 6 miejsc parkingowych zostawili 3, na których namalowali koperty.
  Ponadto powinien być zakaz wjazdu “obcokrajowcom” (tj. wszystkich spoza Katowic) do centrum miasta, przecież wydali kuuuupę pieniędzy na centra przesiadkowe z których nikt nie korzysta.
  Ciekawe dlaczego plac Sejmu Śląskiego jest poza strefą płatnego parkowania? Żeby sosnowieckie biurwy miały gdzie parkować za darmo?

  • Katowiczan 25 października, 2023 at 11:00 am Reply

   Plac Sejmu Śląskiego jest w strefie płatnego parkowania – taka informacja jest na stronie UM Katowice
   Chyba, że ustalenia zostały zmienione ???

 6. Kasia 25 października, 2023 at 1:12 am - Reply

  Brawo, wreszcie ktoś reaguje.

 7. oszaleć można 24 października, 2023 at 10:32 pm - Reply

  Generalnie wieźć na mieście niesie że cały ten problem związany z likwidowaniem miejsc parkingowego został wywołany przez cwaniaków po prawie którzy notorycznie nie płacili 2zł za parkowanie w miejscach wyznaczonych przez miasto ale niezgodnych z przepisami o ruchu drogowym i miasto te sprawy w sądach przegrywało. Teraz Ci sami ludzie płaczą,że miasto podniosło stawki za parkowanie i zlikwidowało im miejsca parkingowe przed kancelariami itp. Po prostu miasto wariatów.

  • Wojtek 25 października, 2023 at 8:28 pm Reply

   Płaczą bo zabrali im koperty na PCK. Potem interweniowali w urzędzie i im je przywrócono.
   Za bardzo się pośpieszyli skoro zmiany od grudnia.

   Tak to by się tą sprawą nie zainteresowali, pozdrawiam!

 8. P Śl 24 października, 2023 at 9:36 pm - Reply

  “niepoprawne zróżnicowanie cen kopert całodobowych i tych w godzinach 7.00-17.00, (te pierwsze są tańsze, jeśli to przeliczyć wg stawki godzinowej)” Niepoprawne ? 80 w godzinach dużego zainteresowania i 50 poza tymi godzinami. Siłowe szukanie argumentów, bo pozbyli się koperty. Przy parkowaniu za godziny też jest różnicowanie, też nie można?

 9. Mieszkaniec 24 października, 2023 at 9:35 pm - Reply

  Rozumiem że te zezwolenia na darmowe parkowanie nie wiadomo dla kogo będą dotyczyły pracowników urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, a oni i tak nie podlegają obecnej strefie płatnego parkowania. Efekt: 1. Nadal większość pojazdów w śródmieściu to poj. z rejestracjami miast ościennych, za darmo, odbierając miejsca mieszkańcom. 2. Mieszkańcy będą parkowali na zieleńcach ryzykując blokadę, bo tyle im zostaje gdy są bez wyjścia. 3. Napływ samochodów z zezwoleniem dla niepełnosprawnych – tutaj wyjaśnienie, codziennie widuję zaparkowane po 2 samochody z plakietką na 1 miejscu, stoją byle jednym kołem byle 30cm od siebie. Trzeba być nadzwyczaj gibkim i sprawnym aby wsiąść o braku wyobraźni że inny potrzebujący może na prawdę mieć problem z poruszaniem się nie wspomnę. Marcin wybory wkrótce, pakuj się…

  • Narka 25 października, 2023 at 12:30 am Reply

   Ma szczęście są wybory samorządowe w przyszłym roku. Czas pogonić tą bandę ignorantów i nieudaczników na cztery wiatry….

   • Daniel 25 października, 2023 at 8:29 am Reply

    Dziś głosowanie w parlamencie EU nad likwidacją prawa weta. Jeśli przegłosują to za niedługo nawet na politykę parkingową swojego miasta stracisz wpływ.

  • P Śl 24 października, 2023 at 9:45 pm Reply

   Wy sobie sami pozapychacie parkingi autami na SK, a przyjezdni się ulokują w galeriach. Finał będzie taki, że wszyscy będziecie stać w tych samych korkach 🙂 Zresztą nie może być inaczej, bo złudzenia o tym, że przyjezdni tłumnie pobiegną na autobus można włożyć raczej między bajki przy tak kulawej komunikacji.

   • Katowiczan 25 października, 2023 at 11:07 am Reply

    Podjedz na uczelnie, zobacz ilu studentów przyjeżdża samochodami i to jakimi? Myślisz że będzie ich stać zapłacić 40-60zł/dziennie ? 🙂 wątpię. 800zł/miesiąc za parkowanie swojego rzęcha ? 🙂
    To samo dotyczy pracowników administracji i budżetówki. Szybko skończą się dojazdy 20letnimi samochodami. Decyzja zapadła, parkowanie w Katowicach będzie drogie. Abonamenty dla mieszkańców będą drożały co roku, tak jak to miało miejsce w innych miastach gdzie wprowadzali opłaty za parkowanie.

    • USl 25 października, 2023 at 2:21 pm Reply

     I to uważasz za sukces? To te mury będą stały puste niedługo, będziesz miał na noclegownie dla bezdomnych. Studenci się wyniosą do innych miast, są ciekawsze miejsca za te same pieniądze. Abonamenty będą drożały więc może reszta też pójdzie po rozum do głowy i się wyniesie.

     • Katowiczan 25 października, 2023 at 3:44 pm Reply

      Niby gdzie się wyniosą ? Może do Krakowa ? Myślisz że tam nie ma strefy płatnego parkowania ? 🙂 Samochód w centrum jest za dużo, ludzie się wynoszą z centrum bo nie da się w nim żyć. Nawet do restauracji lepiej pojechać na obrzeża Katowic niż pchać się do centrum. Smród spalin, hałas, korki, auta parkujące na chodnikach, na zieleńcach, drogach rowerowych. Kierowcy sami zapracowali sobie na te zmiany. Myślisz, że szroty rozjeżdżające centrum to jakiś prestiż ? Polecam spacer na Plac Sejmu Śląskiego jak to q….a wygląda ? Reprezentatywne miejsce a wygląda jak giełda w Słomczynie

      • Dawid 26 października, 2023 at 4:50 pm Reply

       “Reprezentatywne”….aha :D:D:D

      • Zuza 25 października, 2023 at 8:31 pm Reply

       Popieram.
       Już za długo czekaliśmy na unormowanie sytuacji.

 10. klm 24 października, 2023 at 6:42 pm - Reply

  Gdyby nie płacz nad słupkowaniem nielegalnych miejsc parkingowych, to uwierzyłbym, że kancelarii chodzi o dobro mieszkańców i państwo prawa 😉

  • DD 24 października, 2023 at 11:34 pm Reply

   Jak tam idzie słupkowanie? 120% normy? Miasto Słupów

 11. Dora 24 października, 2023 at 4:16 pm - Reply

  super, miejmy jednak nadzieję, że zmieścili się w ustawowym czasie

 12. DD 24 października, 2023 at 3:40 pm - Reply

  Brawo, wreszcie głos rozsądku!

 13. pep 24 października, 2023 at 1:20 pm - Reply

  Nie ma to jak darmowa reklama w mediach dla Kancelarii by zaistniec ….

 14. mieszkaniec 24 października, 2023 at 12:42 pm - Reply

  DELIKATNIE MÓWIĄC “BURDEL” TRWA W NAJLEPSZE

Dodaj komentarz

*
*