Reklama

Jest pozwolenie na budowę wielopoziomowego parkingu w strefie kultury

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego dostało już pozwolenie na budowę wielopoziomowego parkingu, który ma powstać w miejscu istniejącego parkingu w strefie kultury. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca tego roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy, który wejdzie na plac budowy w pierwszym kwartale 2023 roku.

Koncepcję parkingu wielopoziomowego w strefie kultury przygotowała pracownia Jerzego Gurawskiego i Błażeja Szurkowskiego z Poznania, która wygrała konkurs. Architekci zaproponowali konstrukcję, która stopniowo wznosi się od strony NOSPR w kierunku Muzeum Śląskiego. – Przedstawiony projekt wielopoziomowego parkingu w formie odpowiedniej do lokalizacji, nie narzucającej się bryły, uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny łącząc się z istniejącymi walorami miejsca. Wpisuje się on harmonijnie w strefę kultury jako obiekt, który nie jest dominujący. Stworzenie miejsca spacerowego w postaci „kwietnej łąki” odpowiada oczekiwaniom społecznym dla tego miejsca i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego – brzmiało uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego.

Parking ma pomieścić około 1400 samochodów. Od strony MCK wchodziłby jedną kondygnacją pod ziemię i stopniowo wznosił się w kierunku Muzeum Śląskiego. Na dachu konstrukcji projektanci przewidzieli ogólnodostępny teren rekreacyjny z alejkami i „łąką kwietną”. Architekci chcieli maksymalnie wkomponować bryłę parkingu w otoczenie. – Konsekwencją tego myślenia było zaprojektowanie obiektu, który maksymalnie wpisuje się w teren. Jego ukształtowanie akurat pozwalało na to, żeby część kondygnacji była pod ziemią i stworzyć taką wartość dodaną, czyli łąkę kwietną, na którą można wejść z poziomu ulicy i mieć piękne widoki na strefę kultury. Mamy nadzieję, ze nasz budynek wpisze się właściwie w ten kontekst i będzie dobrze odbierany przez mieszkańców oraz gości – mówił po ogłoszeniu wyników konkursu Błażej Szurkowski ze SKI Studio.

Inspiracją dla twórców było Międzynarodowe Centrum Kongresowe. – Wzorowaliśmy się na otoczeniu, na budynku MCK, który też tworzy przejście. Żeby to była kontynuacja tego założenia z uzupełnieniem dodatkowo o punkt widokowy na te wszystkie obiekty architektury, które są dookoła. Zarówno na NOSPR, Spodek, MCK i rosnące tutaj wspaniałe wieże przeszklone. Nasz projekt miał stworzyć możliwość do odbierania tego otoczenia, a nie konkurowania z nim – wyjaśniał Jerzy Gurawski z pracowni ARPA.

Budową parkingu zajmie się powołana niedawno przez KTBS spółka córka – SK Parking. Jej prezesem została pracująca wcześniej w urzędzie miasta Bronisław Kieczka, a do rady nadzorczej weszli Janusz Olesiński (prezes KTBS), Jerzy Woźniak (wiceprezydent Katowic) i Antoni Szlagor (burmistrz Żywca).

Głównym celem spółki jest teraz pozyskanie finansowania na budowę parkingu. W grę wchodzi kredyt na 20-25 lat. Trwają rozmowy z bankami. Według wstępnej wyceny, budowa wielopoziomowego garażu ma kosztować około 70-80 mln zł, chociaż przy dzisiejszej dynamice wzrostu cen, do tej wyceny trudno się przywiązywać.

Kilka dni temu urząd miasta wydał pozwolenie na budowę parkingu, ale nie jest ono jeszcze prawomocne. Jeśli nie nastąpią nieprzewidziane okoliczności, do końca 2022 roku ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy.


Tagi:

Komentarze

 1. Roman 8 października, 2022 at 11:01 pm - Reply

  no i jest odp czemu ludzie się wyprowadzają z Katowic w sercu centrum kultury czy jak to było …parking wielopoziomowy parking bareja by się uśmiał ależ macie perełki architektury szczyt marzeń zamieszkać przy dts- Ce z widokiem na parking wielopoziomowy

 2. kukura 7 października, 2022 at 6:24 pm - Reply

  Budową parkingu zajmie się powołana niedawno przez KTBS spółka córka – SK Parking. do rady nadzorczej weszli Antoni Szlagor (burmistrz Żywca).

  Ciekawe co burmistrz Żywca ma do katowickich parkingów. Założę się, że wkrótce Krupa zostanie członkiem rady np. w żywieckich wodociągach. Tak sobie samorządowcy dorabiają do pensji.

 3. lll 7 października, 2022 at 4:02 pm - Reply

  Żeby wiceprezydent miał dodatek do pensji

 4. Kkk 7 października, 2022 at 10:20 am - Reply

  Tylko po co? Już teraz widać ze kierowcy nie są chętni żeby płacić za parking w strefie kultury.

  Już centra przesiadkowe stoją puste.

  • Piotr 7 października, 2022 at 12:20 pm Reply

   Wszystkie miejsca będą zajęte, zapewniam !! Policz sobie, ile mieszkań buduje się i będzie się budować w wieżowcach po drugiej stronie ulicy. Następnie od liczby mieszkań odejmij liczbę miejsc garażowych które zaoferują w/w wieżowce… 😉

  • Piotr 7 października, 2022 at 11:07 am Reply

   To będzie parking przede wszystkim pod imprezy w Spodku i w Strefie Kultury, a nie do codziennego parkowania

   • MM 7 października, 2022 at 1:19 pm Reply

    Czyli parking nie do parkowania. Fajnie.
    W godzinach 6.30 do 17.00 będzie stał pusty z powodu astronomicznych cen (a ludzie będą upychali samochody na dziko gdzie się da w całym centrum, np. w miejscach niedozwolonych) a po południu czy wieczorem kiedy będą imprezy parking będzie pełny samochodów ale za darmo bo będzie już po 17.00. No genialny pomysł. Bareja by tego lepiej nie wymyślił. Nasi drodzy urzędnicy są na serio zabawni. I jak te Katowice mają lepiej wyglądać, być bardziej przyjazne dla mieszkańców skoro co chwila urzędnicy wymyślają kolejny „genialny” pomysł?

    • Jerzy 8 października, 2022 at 5:49 pm Reply

     Właśnie nie.
     Teraz potrzebujemy droższych parkingów w centrum i powiększenia strefy.
     Za niedługo Katowice będą miały specjalne auto które będzie sprawdzać czy miejsce zostało opłacone. Trochę odciąży to straż miejską.
     Potrzebujemy też wyższych mandatów za złe parkowanie

     • Stefa 5 listopada, 2022 at 9:28 pm Reply

      Potrzebujemy więcej Jerzych, żeby mówili jak reszta ma żyć.

     • Damian 9 października, 2022 at 2:24 pm Reply

      Zamknijmy całe kato dla ruchu samochodowego, czemu nie, będzie bezpieczniej i czyściej. A kawusię do waszych nowych biurowców w samym centrum będą wam zrzucać z helikopterów.

Dodaj komentarz

*
*