Reklama

Nie ma chętnych do przebudowy kamienic przy ul. Mariackiej. KTBS unieważniło przetarg

Grzegorz Żądło
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego unieważniło przetarg na wybór wykonawcy przebudowy trzech kamienic przy ul Mariackiej, których połowa ma zostać przeznaczona na mieszkania dla seniorów. W wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta.

Chodzi o kamienice przy ul. Mariackiej 30, 32 i 34. Początkowo planowano, żeby zostawić tylko ściany frontowe. Ostatecznie jednak budynki wewnątrz nie zostaną zburzone, ale będą całkowicie przebudowane. Częściowo zostaną wyburzone oficyny, żeby zrobić miejsce na podwórko.

Zgodnie z projektem, w trzech budynkach ma się znaleźć łącznie 40 mieszkań (od 35 do 50 m kw.) oraz jedno tzw. mieszkanie chronione (np. dla absolwentów domów dziecka). Dodatkowo ma powstać klub seniora, który będzie dostępny również dla osób z zewnątrz oraz świetlica tylko dla lokatorów.

Pomysł jest taki, żeby 20 mieszkań przeznaczyć dla osób starszych. Szczególnie preferowane będą takie osoby, które zwolnią dotychczas zajmowane mieszkanie komunalne. Za takie osoby koszty zwrotnej partycypacji (około 500-600 zł/m kw.) zapłaci miasto. Również miasto (formalnie radni) będzie musiało określić kto i na jakich zasadach będzie miał pierwszeństwo w najmie mieszkań. Mają być one objęte rządowymi dopłatami to czynszu, a to wymaga ustalenia odpowiednich kryteriów.

Pozostałe 20 mieszkań zostanie zasiedlonych osobami również wskazanymi przez miasto, ale już niekoniecznie w wieku senioralnym. Też może się to odbyć w drodze uchwały rady miasta.

KTBS chce sfinansować inwestycję z kilku źródeł. Najpoważniejszym ma być bezzwrotne wsparcie z rządowego Funduszu Dopłat. Jeśli spółka je uzyska, zapewni sobie 35% potrzebnego finansowania. Kolejne 10% ma pochodzić z Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pozostałe źródła to kredyt oraz własny kapitał.

Jak już wspomnieliśmy, kamienice zostaną całkowicie przebudowane wewnątrz. Zostaną m.in. wymienione stare stropy, okna i drzwi, a budynki będą ogrzewane gazem. Zostanie jednak zachowany układ okien i wysokość lokali. W budynkach zostanie dobudowana winda.

Początkowo Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego chciało pozyskać prywatnego inwestora, który wyłożyłby pieniądze na przebudowę kamienic. W zamian czerpałby dochody z wynajmu bądź sprzedaży części lokali. Wstępne zainteresowanie wyraziło kilka podmiotów, ale konkretnej oferty nie złożył nikt.

Na razie nie zapadła jeszcze decyzja czy KTBS ogłosi kolejny przetarg, czy też będzie szukać wykonawcy z wolnej ręki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*