Reklama

Jest cennik biletów nowego Egzotarium. Mieszkańcy Sosnowca zapłacą mniej niż reszta świata

Redakcja
Otwarcie Egzotarium w Sosnowcu już 2 grudnia. Na nieco ponad tydzień przed tym wydarzeniem został opublikowany cennik biletów. Podstawowy będzie kosztował 39 zł, ale są też ulgowe i rodzinne. Na większą zniżkę mogą liczyć posiadacze Sosnowieckiej Karty Miejskiej.

W Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, bo tak się teraz nazywa dawne Egzotarium, trwają ostatnie prace przed przyjęciem pierwszych gości. Ci będą mogli zobaczyć obiekt po remoncie od 2 grudnia, od godz. 9.

To już zupełnie inne miejsce niż przed remontem. Historia Egzotarium w Sosnowcu sięga czasów przedwojennych. Władze miasta wyszły wtedy z inicjatywą utworzenia parku o powierzchni 4,8 ha. Miał być zgodny z trendami modernistycznymi.

Po wojnie park został podzielony na części. Jedna z nich została przeznaczona na ogród dendrologiczny i obsadzona różnymi gatunkami drzew i krzewów. Na obszarze przylegającym do ul. Piłsudskiego zlokalizowano Palmiarnię i Akwarium, czyli dzisiejsze Egzotarium.

Otwarcie obiektu nastąpiło w 1956 roku, a w 1961 roku w prawej części parku ustawiono fontannę z rzeźbą przedstawiającą troje dzieci. W samym Egzotarium stanęła druga rzeźba, klęczącej dziewczynki.

Z biegiem lat obiekt coraz bardziej się degradował, aż w końcu zapadła decyzja o jego kapitalnym remoncie. Najpierw ruszyła przebudowa pobliskiego parku, który dzisiaj jest ogrodem botanicznym i mieści wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W 2019 roku ogłoszony został przetarg na przebudowę Egzotarium. Stary budynek został wyburzony i powstał nowy obiekt.

Oficjalne otwarcie Egzotarium w Sosnowcu nastąpi 2 grudnia, ale bilety będzie można kupić wcześniej. Sprzedaż rozpocznie się 27 listopada na stronie internetowej www.cee-egzotarium.sosnowiec.pl, a stacjonarnie 1 grudnia, od godziny 13.

Ile kosztują bilety do Egzotarium?

Podstawowe zasady przy ustalaniu cennika są trzy. Po pierwsze, bilety kupione przez internet są tańsze. Po drugie, posiadacze Sosnowieckiej Karty Miejskiej płacą mniej. I po trzecie, rodziny mogą liczyć na bilety tańsze niż gdyby każdy z jej członków kupował go osobno.

Podstawowy bilet, kupiony w kasie stacjonarnej, będzie kosztował 39 zł, a kupiony przez internet 37 zł. Ulgowy to odpowiednio 29 i 27 zł. Posiadacze Sosnowieckiej Karty Miejskiej zapłacą odpowiednio 27 i 25 zł (ulgowe 19 i 17 zł).

Bilet Rodzinny (dla rodziców z maksymalnie dwójką dzieci) będzie kosztował 97 zł stacjonarnie i 95 zł online. Dla posiadaczy SKM cena będzie niższa – 65 zł i 63 zł. Honorowane będą także karty Nowego Mieszkańca, Dużej Rodziny czy też Miej Więcej. Istnieje także możliwość wykupu karnetu. Pełen cennik dostępny jest TUTAJ.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium będzie czynne codziennie od godziny 9.00 do 19.00 (kasa do godz. 18.00). W środku będzie można zobaczyć wiele gatunków zwierząt, w tym m.in. badylarkę pospolitą, pancernika dziewięciopaskowe, anakondę zieloną, węże boa i pytony, bazyliszka pasiastego, kajmana okularowego, legwana kubańskiego, warana kolczastoogonowego, żółwia błotnego, żółwia greckiego, żółwia stepowego, kilkadziesiąt gatunków ryb, mrówki, ptaszniki, arę, czako, tukana i wiele innych.

Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będą zaczynać od poziomu -1, gdzie znajdują się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb oraz rybami z całego świata. W terrariach oraz aquaterrariach będzie można podziwiać gady i owady. Następnie ścieżka edukacyjna będzie prowadziła do palmiarni na poziom parteru. Głównymi eksponatami będą tu rośliny. Spacer po  Egzotarium kończyć się będzie na  poziomie +1. W tym miejscu znajdują się sale lekcyjne, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych i czasowych, kino edukacyjne, a także kawiarnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*