Reklama

Z Jastrzębia-Zdroju będzie można dojechać do Katowic pociągiem. Jest przetarg na projekt trasy

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie infrastruktury, która pozwoli na połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami. Kiedy tory już powstaną, po prawie 30 latach to pierwsze miasto zyska ponownie dostęp do kolei.

Jastrzębie-Zdrój jest największym polskim miastem, które pozbawione jest dostępu do kolei. Ostatni raz można było z niego wyjechać pociągiem w 2001 roku. Dzięki budowie linii kolejowej mieszkańcy zyskają połączenie z Katowicami. Szacowany czas podróży między tymi miastami wyniesie około 72 minut.

Koncepcja zakłada budowę nowej jednotorowej linii o długości ok. 20 km na odcinkach: Jastrzębie-Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie oraz Żory – Orzesze. Trasa zostanie zelektryfikowana. Pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h.

Powstaną przystanki: Jastrzębie-Zdrój Szkolna, Jastrzębie Bzie, Żory Baranowice, Żory Aleja Zjednoczonej Europy, Palowice Kolonia, Orzesze Zawada, a stacja w Pawłowicach Śląskich zostanie zmodernizowana. Wszystkie obiekty będą wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły właśnie przetarg na zaprojektowanie zadania „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”. Projekt ma powstać w latach 2023-2025, a roboty budowlane mogłyby być realizowane w latach 2026-2029. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to 475 mln zł netto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*