Reklama

Jak Katowice przebudują drogi za ponad pół miliarda złotych [MAPY]

Łukasz Kądziołka
Koniec z korkami przy zjeździe z ul. Pszczyńskiej na Giszowiec i ul. 73 Pułku Piechoty. Łatwiejsza komunikacja na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Kościuszki. Taki jest plan, który będzie kosztował ponad pół miliarda złotych. Wyjaśniamy jak dokładnie miasto chce przebudować dwa węzły drogowe w Katowicach.

To na razie dwa pierwsze etapy, na które Katowice dostały 450 mln zł unijnego dofinansowania. Prace nad pierwszym etapem mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, a cała inwestycja ma zostać zrealizowana do 2020 roku. Jak będzie wyglądała? Wyjaśnimy poniżej.

Przeczytaj też: Katowice dostaną prawie pół miliarda na drogi

ETAP I – ul. Pszczyńska (DK 86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK 81)

Węzeł typu „Trąbka”

Najdłuższy odcinek nowej drogi ma powstać w ciągu ul. Pszczyńskiej. Będzie miał prawie 2,5 km i zaczynie się tuż za zjazdem z węzła „Murckowska”. Dość długi odcinek zostanie zbudowany również w ciągu ul. 73 Pułku Piechoty, tu powstanie około 1,1 km nowej drogi. Jednak najistotniejsze będzie połączenie tych ulic. Zdecydowano się zastosować węzeł typu „Trąbka”, który składa się z łukowych zjazdów i wjazdów, a drogi przecinają się nad lub pod nim.

Węzeł połączy ul. Pszczyńską (DK 86) z ul. 73 Pułku Piechoty (DK 81). Ma się składać z 4 głównych łącznic: w kierunku Tychów (jeden pas), Warszawy (dwa pasy), Skoczowa (dwa pasy) i skrzyżowania ul. Kolistej z ul. Karolinki (droga dwukierunkowa). Na ul. Pszczyńskiej mają być poprowadzone dwa pasy w obu kierunkach. Odcinek trasy, na którym zlokalizowane zostaną rozjazdy w wymienionych kierunkach, będzie rozszerzony do trzech lub zwężony do jednego pasa w zależności od zjazdu.

Poniżej, pod ul. Pszczyńską, będą przebiegały „nitki” w kierunku Warszawy i Skoczowa. Pod obydwiema drogami zostaną przebudowane i przystosowane do wymagań niepełnosprawnych oraz rowerzystów, istniejące przejścia podziemne.

Dodatkowo powstanie ścieżka rowerowa po zachodniej stronie ul. Pszczyńskiej. Pobiegnie ona w kierunku południowym i połączy ul. Mysłowicką z ul. Górniczego Stanu.

ETAP IV – ul. Kościuszki (81) i ul. Armii Krajowej

Przy połączeniu ulic Kościuszki (DK 81) i Armii Krajowej mają być zastosowane dwa rozwiązania drogowe – węzeł typu „Karo” i tzw. rondo turbinowe. To pierwsze jest znane kierowcom z DTŚ m.in. z odcinka Świętochłowicach (skrzyżowanie z ul. Bytomską). Węzeł ma oddzielić ruch lokalny od tranzytowego. Dzięki niemu możliwa będzie jazda na wprost w kierunku wschód-zachód ulicą Kościuszki (poziom -1) oraz wyjazd w górę, na rondo (poziom 0). Ponadto węzeł skomunikuje ulice: Harcerzy Września, Poznańską, Małachowskiego i Sobocińskiego.

Rondo turbinowe

Kolejne rozwiązanie, rondo turbinowe, ma prowadzić pojazdy do wylotów ronda bezkolizyjnie dwoma oddzielonymi pasami ruchu. Ustąpienie pierwszeństwa będzie konieczne tylko przy wjeździe na rondo. Ma ono mieć 4 wjazdy i tyle samo zjazdów.

Najdłuższy fragment nowej drogi powstanie w ciągu ul. Kościuszki (po jednym pasie w obu kierunkach). Będzie miał niespełna 1,5 km. Od mostu nad rz. Ślepiotka do wiaduktu nad torami kolejowymi.


Tagi:

Komentarze

 1. Artur 28 marca, 2017 at 7:21 am - Reply

  Te rondo 'turbinowe’ jest chyba w Chorzowie obok Auchan’na przy ul. Gałeczki o ile mnie wzrok nie zawodzi. Na Świonach przy ul. Bytomskiej takowego nie stwierdziłem:(

 2. Driver 27 marca, 2017 at 5:16 pm - Reply

  A co z najprostszym do realizacji etapem II czyli dobudowa drugiej jezdni 73 Pułku Piechoty?

  Etap III czyli przebudowa skrzywienia Kościuszki z Kolejowa został na lata pogrzebany przez budowę Galerii Libero. A miała być tam estakada bądź tunel wyprowadzające tranzyt w kierunku 73 PP a nie w wąska Brynowska.

 3. Tomasz 27 marca, 2017 at 1:53 pm - Reply

  Czy mają Państwo jakieś informacje, czy w ramach zadania ma być budowane połączenie pieszo-rowerowe (wzdłuż Pszczyńskiej) mające na celu połączyć Giszowiec z Doliną Trzech Stawów?

Dodaj komentarz

*
*