Reklama

Inwestor wyburzył ponad stuletni budynek w centrum Katowic. Stanie tu hotel

Łukasz Kądziołka
Willa, która stała ponad sto lat w centrum Katowic, została wyburzona. Po budynku i przylegających do niego garażach został tylko gruz. To przygotowanie do nowej inwestycji. Choć termin rozpoczęcia budowy hotelu na razie nie jest znany.

Dwa dni zajęło wyburzanie 3-kondygnacyjnej willi przy ul. Sądowej 9. Budynek, którego budowa zakończyła się w 1900 roku, był w latach 20. ubiegłego wieku siedzibą Związku Powstańców Śląskich. Okazał się jednak za mały dla organizacji, która skupiała tysiące członków. Tak powstał pomysł wybudowania otwartego w 1938 roku Domu Powstańca Śląskiego przy ul. Matejki 3. Opuszczona willa od wielu lat zamieniała się coraz bardziej w ruderę.

Ponad stuletni obiekt został właśnie wyburzony. Jednego dnia zlikwidowano garaże, które znajdowały się na tyłach pawilonów od strony ul. Matejki, a kolejnego dnia zniknęła willa. Teraz trwa wywożenie gruzu po pracach rozbiórkowych. Te są częścią przygotowań do dużej inwestycji. W miejscu dawnej willi i okrągłej przybudówki (dawniej mieścił się tu klub Sofa, a teraz HAH), która również zostanie w przyszłości wyburzona, ma stanąć 10-kondygnacyjny hotel. Znajdzie się w nim od 150 do 160 pokoi hotelowych. Na parterze i pierwszym piętrze zlokalizowane będą lokale usługowe, handlowe i biurowe. Na najwyższej kondygnacji przewidziano lokal gastronomiczny. Pod hotelem znalazłby się parking podziemny z wjazdem od strony ul. Sądowej. To wszystko dopiero plany. Inwestor, firma M.M. Group Sp. z o.o., nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Na razie gotowa jest tylko koncepcja i, jak mówi prezes spółki Marcin Pecio, teraz firma poszukuje architekta, który wykona projekt budowlany. W przyszłym roku będzie wiadomo, jak dokładnie ma wyglądać hotel.

Wiadomo już za to całkiem sporo o biurowcu, którym stanie się Dom Powstańca Śląskiego. Na razie oczyszczona została elewacja i wstawiono nowe okna. Inwestor musi do końca przyszłego roku zakończyć prace nad biurowcem, bo pod koniec 2020 ma się tam wprowadzić holenderska firma Spaces zajmująca się tworzeniem elastycznych miejsc pracy i coworkingiem. Spaces wynajmie całą powierzchnię Domu Powstańca, czyli ponad 3300 m kw. W środku modernistycznego i wpisanego do rejestru zabytków obiektu znajdą się m.in. biurka na godziny i sala spotkań. Inwestor ma już pozwolenie na renowację elewacji. Dalszy ciąg prac zaplanowano na wiosnę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*