Reklama

Industriada w ruch. W Katowicach jest najwięcej miejsc do odwiedzenia

Łukasz Kądziołka
41 obiektów, 25 miejscowości, 350 wydarzeń. Tak w liczbach przedstawia się nadchodzące święto Szlaku Zabytków Techniki. Najwięcej miejsc do odwiedzenia jest w Katowicach.

13. edycja Industriady już w ten weekend. Jej motywem przewodnim jest hasło: „Po Szychcie. Czas na fajrant!”. Impreza tym razem rozpocznie się oficjalnie w tyskim Browarze Obywatelskim dokładnie w południe. O tej samej porze rozruch nastąpi w 41 obiektach, które przygotowały atrakcje z okazji jednodniowego święta. Najwięcej, bo aż 7, jest ich w Katowicach. Poniżej krótki rozkład jazdy na sobotę, 3 września.

Browar Mokrskich (ul. Ks. Bpa H. Bednorza 2a-6)

Wydarzenie w Szopienicach rozpocznie się od gry terenowej, podczas której uczestnicy poznają historię dzielnicy i samego obiektu. Przygotowano też warsztaty trash-art, czyli artystyczne warsztaty, przedstawienie i zabawy pod klopsztangą dla dzieci.

Fabryka Porcelany (ul. Porcelanowa 23)

Goście zobaczą, jak wypala się porcelanę w piecu tunelowym, wezmą udział w warsztatach plastycznych i zobaczą rzeźbę, która pełni rolę kapsuły czasu. Poza tym pokazy filmów animowanych na dawniej popularnym projektorze „Ania”, karuzela wenecka i wspólne muzykowanie ze skrzypkiem Piotrem Steczkiem.

Galeria Szyb Wilson (ul. Oswobodzenia 1)

Biesiadny klimat będzie można poczuć przy grillu z golonką, kiełbaskami, krupniokami czy żymlokami. Dla bajtli przygotowano znane i lubiane zabawy: skakanie w gumę, gra w dwa ognie, klasy itd. W szybie odbędzie się pokaz i prelekcja na temat hodowli zwierząt i ptactwa przydomowego: gołębi, królików, kur oraz kanarków, a także warsztaty pszczelarskie. Warsztaty malarskie poprowadzi Zdzisław Majerczyk, artysta grupy janowskiej, a na scenie zagrają: Orkiestra Dęta Wieczorek, Bartek Chyla, Mariusz Piotrowski i kapela folkowa Superior Silesian Band. Po obiekcie oprowadzi gości Ślązaczka, która będzie przewodniczą podczas zwiedzania fabularyzowanego. „Co robiły baby jak nie było chopów” to opowieść o tym, jak wyglądało życie kobiet, a dokładniej ich czas wolny.

Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia (ul. 11 listopada 50)

W Walcowni powstanie labirynt stworzony na bazie oryginalnej mapy z gry PAC-MAN. Zostanie zbudowany z historycznych maszyn cyfrowych, czyli starych komputerów. To atrakcja przygotowana przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Będzie też można zagrać w kultową grę największym joysticku w Polsce. Z drugiej strony goście zobaczą, jak pracuje znacznie starsza maszyna, czyli walcarka wykańczająca – Gryfna Frelka. Na zakończenie Walcowani przygotowała imprezę taneczno-muzyczną w stylu lat 80-tych.

Muzeum Śląskie (ul. Dobrowolskiego 1)

Spotkanie z eksploratorami ze Śląskiej Grupy Eksploracyjnej, którzy po 101 latach od chwili wypadku odnaleźli szczątki zeppelina w lasach koło Rud Raciborskich to tylko jedna z propozycji. Kolejna dotyczy węgla, bo o tym surowcu opowiedzą naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu. Przez mikroskop uczestnicy zobaczą świat zamknięty w litej skale. Poza tym wystąpią Chór Społeczny Muzeum Śląskiego i Orkiestra Dęta Katowice-Kleofas.

Osiedle Giszowiec (Plac Pod Lipami 1)

W Giszowcu goście będą mogli wejść do świata malarstwa Ewalda Gawlika, stworzyć wspólnie wielkie mozaikowe dzieło czy zwiedzić Giszowiec z muzyką w tle. Poza tym zaplanowano Paradny Fajrant, czyli wspólne show Teatru Lufcik na Korbkę i zespołu Batala Polska

Osiedle Nikiszowiec (ul. Rymarska 4)

Oprócz zwiedzania popularnych wystaw w nikiszowieckim oddziale Muzeum Historii Katowic, przygotowano m.in. warsztaty teatralne dla dorosłych i dzieci, warsztaty muzyczne z nauką tradycyjnych pieśni oraz piosenek śląskich i górniczych czy zajęcia z rzeźby. Na skwerze Zillmannów odbędzie się finał, czyli górnicza potańcówka, podczas której do tańca przygrywać będzie Orkiestra Dęta Wieczorek.

Pełny program Industriady w Katowicach i innych miastach można znaleźć TUTAJ. Dla uczestników przygotowano bezpłatny transport. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*